Books / fiction for children / billedbøger

Kattenatten


Description


Billedbog. Marie har svært ved at forstå, hvorfor hendes kat Flora altid ligger og sover om dagen. Flora lever imidlertid et meget aktivt liv om natten, og det må Marie acceptere.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (5)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Ulla Larsen (skole)

d. 18. Dec. 2018

En hyggehistorie om katten, Flora, der har sit eget spændende liv om natten, men som til den 5-6 årige Maries store fortrydelse er lige lovlig sløv om dagen. Historien bevæger sig på kantenmellem iagttagerens og kattens synsvinkel, således at man får en realistisk skildring af en kats liv, samtidig med at man føler med Flora, når hendes hjerte banker af skræk for bilerne, og når hunikke kan lide ugler, 'men bare lader som ingenting'. På sin lange nattetur i skove, kornmarker og baggårde møder katten en ræv, en mus og en masse baggårdskatte, inden den atter findersovestillingen hos Marie, der nu kan prøve at gætte sig til, hvad katten har at fortælle. Bogen er en stilfærdig beretning om et elsket kæledyrs indre liv. Den er varmt fortalt og illustreret medlette og luftige akvareller, som er ret naturalistiske og holdt i kølige blå nuancer. På forsiden ses Flora skue tænksomt ud i natten med en blid, månebelyst himmel som baggrund. Påskolebiblioteket vil bogen kunne findetilhængere blandt de dyreglade, alleryngste elever.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Bente Nielsen

d. 18. Dec. 2018

Billedbog om katten Floras natlige oplevelser. Flora er Maries kat, og det er svært for Marie at forstå, at Flora om dagen hellere vil sove end lege. Læseren får imidlertid forklaringen, idetbogen handler om, hvordan Flora drager ud på tur, mens Marie sover. Katten kommer vidt omkring og har mange forskellige oplevelser. Maries mor bidrager sluttelig til, at Marie forstår katten bedre.Bogen har flere aspekter. Dels fortæller den godt og realistisk om katteliv, dels berører den børns forhold til kæledyr. Det er en meget tiltalende og harmonisk bog. Historien er rolig ogstilfærdig, og billederne, der er avareller er af høj kvalitet og meget smukke at se på. Farvevalget er dæmpet og passer fint til tekstens stemning. Hvert opslag fremtræder som en smuk helhed.Bogen vil være velegnet til oplæsning og snak for børn fra 4 år, og den vil være fin i forbindelse med emnearbejde, idet den fortæller om et vigtigt aspekt i kattens liv, som ikke berøres sådirekte i børnebibliotekernes øvrigekattebøger. Bogen kan selvlæses fra 10 år, og vil da også vække interesse. Tiltalende forside.


Politiken

d. 21. Nov. 1987

By

By

Marianne Gade

d. 21. Nov. 1987


Plys

1987

By

By

Jakob Gormsen

1987


Det fri Aktuelt

d. 16. Nov. 1987

By

By

Steffen Larsen

d. 16. Nov. 1987