Books / fiction / romaner

Kolonien


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


I sommeren 1979 ankommer en britisk kunstner og en fransk lingvist til en afsidesliggende irsk ø, samtidig med at konflikten i Nordirland raser. For læsere af samfundsromaner.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (4)


The libraries' assessment

d. 20. Sep. 2024

By

By

Camilla Bøcher Roesen

d. 20. Sep. 2024

I sommeren 1979 ankommer en britisk kunstner og en fransk lingvist til en afsidesliggende irsk ø, samtidig med at konflikten i Nordirland raser. For læsere af samfundsromaner.

Den britiske billedkunstner Hr. Lloyd ankommer til en lille irsk ø, for at bruge sommeren på at male billeder til en kommende udstilling. Kort tid efter ankommer den franske lingvist Masson også til øen, hvor han har brugt de sidste somre på at dokumentere det uddøende irske sprog. Samtidig raser konflikten i Nordirland med masser af ofre på begge sider. I romanen følger vi de to sommergæster og øboerne: Hr. Lloyd som bliver gode venner med teenageren James, der udviser et kæmpe talent for at male, lingvisten Masson, som kæmper for det irske sprog, og øboerne hvis daglige liv bliver forstyrret af de to gæster. Hvert kapitel efterfølges af et kort mellemkapitel om et attentat eller likvidering i den blodige konflikt i Nordirland.

Virkelig velskrevet, smuk og tankevækkende bog. Sproget skifter alt efter om det er Lloyd eller Masson vi følger, både rent sprogligt, men også visuelt i bogen. Derudover trækker romanen raffineret og stilfærdigt hele snakken om kolonialisme og overherredømme ind i fortællingen. Kan med fordel bruges i læseklubber.

Af nyere irske romaner med fokus på konflikten i Nordirland kan nævnes vinderen af Manbooker prisen fra 2018 MælkemandenOver grænsen af Anna Burns, samt Louise Kennedys Over grænsenAf nyere irske romaner med fokus på konflikten i Nordirland kan nævnes vinderen af Manbooker prisen fra 2018 Mælkemanden af Anna Burns, samt Louise Kennedys .


Kristeligt dagblad

d. 28. Sep. 2024

By

By

Jeppe Krogsgaard Christensen

d. 28. Sep. 2024


Weekendavisen

d. 27. Dec. 2024

By

By

Pernille Stensgaard

d. 27. Dec. 2024


Politiken

d. 14. Jan. 2025

By

By

Kim Skotte

d. 14. Jan. 2025