Books / nonfiction

Krukke-køkkenhaven


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Bliv inspireret til at dyrke køkkenhave i krukker. Bogen henvender sig til alle, der har interesse i at dyrke egne afgrøder - især dem, der kun har egen altan, terrasse eller en meget lille have, men den kan også anvendes af dem med stor have.

Content

Latest edition, bog

Dyrkning

Plantning

Pasning

Til nytte og nydelse

Urban gardening

Inspirationskilder

Planter


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 29. Mar. 2021

By

By

Louise Urban Andersen

d. 29. Mar. 2021

Bliv inspireret til at dyrke køkkenhave i krukker. Bogen henvender sig til alle, der har interesse i at dyrke egne afgrøder - især dem, der kun har egen altan, terrasse eller en meget lille have, men den kan også anvendes af dem med stor have.

Bogen indledes med en forklaring på, hvorfor det er både praktisk, fleksibelt og smukt at dyrke køkkenhaven i krukker. Dalby giver en vejledning til at optimere udbyttet af sine frø ved at lave sin egen frøsamling, være opmærksom på den gode spiring, forkultivering og såtidspunkter samt ompotning. Der er gode råd til, hvad man skal være opmærksom på, når man planter i forskellige kasser, krukker og baljer. Den rigtige plantemuld beskrives, og der er en gennemgang af gødningsforhold og vanding. Der er et afsnit om "urban gardening", de såkaldte byhaver og kolonihaver. Herefter fungerer resten af bogen som et opslagsværk over diverse planter, fx gulerødder og hindbær, men også mere specielle planter som figner og pak choi. Bogen rundes af med et planteregister.

"Urban gardening" er en tendens, der ses især i byerne, og ønsker man at anlægge en lille have på få kvadratmeter, er denne bog fremragende som inspiration. Der er gode vejledninger til valg af afgrøder, til pasning og til placering. Bogen egner sig fint som et opslagsværk, der kan tages frem igen og igen.

Der findes ikke anden litteratur om krukkekøkkenhaver, men om urban gardening findes fx Byhaven.