Books / nonfiction for children

Kurdere i Danmark


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


På baggrund af personlige historier og faktuelle oplysninger beskrives kurdiske flygtninges tilværelse i Danmark og der gives et indblik i hvordan det er at tilhøre verdens største statsløse folk.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (3)


The libraries' assessment

d. 21. Aug. 1996

By

By

Torben Wilhelmsen

d. 21. Aug. 1996

Dette nye bd. i serien, som omfatter bøger om tamiler, tyrkere, iranere, pakistanere og palæstinensere, handler om kurdere i Danmark. Som i de tidligere bind bliver vi præsenteret for historierne om en række kurdere bosiddende i Danmark. Vi hører om flugt, om tro eller manglende tro på muligheden for at vende tilbage til et frit Kurdistan, om hvordan det er at leve her, om mange forskellige holdninger til det land de er kommet til og om mange måder, at gribe tilværelsen i det nye land an på. Vi bliver præsenteret for ialt 10 personer og deres historie. Hvert kapitel er illustreret med et foto af den enkelte person. Rundt omkring i teksten er sat faktabokse med markante udsagn om indvandrere og flygtningepolitik og nogle faktuelle oplysninger. Bagest er der en litteraturliste over både fag- og skønlitteratur, samt en liste med telefonnumre på foreninger, hvor man kan hente yderligere oplysninger. Desuden en årstalsliste over kurdernes historie og et kort over kurdernes udbredelse i Mellemøsten. Endelig er bogen udstyret med stikordsregister og indholdsfortegnelse. Der findes et par nyere bøger for børn om kurderne, men ikke andre af denne type (interviewbog). Selvstændig læsning fra ca. 14 år.


The libraries' assessment

d. 21. Aug. 1996

By

By

Hans-Christian Uth (skole)

d. 21. Aug. 1996

Vi er forvænte og vores problemer er små. Det er den følelse man sidder tilbage med, når man har læst Kurdere i Danmark - endnu en titel i serien Mellem 2 verdener. Sådan en følelse er jo ikke den værste, hvis forfatternes ærinde er at give os mod på at møde indvandrerne med åbenhed, nysgerrighed og hjælpsomhed - og det er det. Desværre er vi også forvænte hvad bøgers illustrationer angår, og billederne i denne bog er ikke knivskarpe firefarvetryk, men uldne s/h-fotos. I denne titel er grænsen for acceptabel billedkvalitet nået, og omslagsfotoet sælger slet ikke varen, som det var tilfældet med Tamiler i Danmark. Tekstmæssigt lever bogen derimod helt op til seriens øvrige titler: Engagerede og informerende interviews med repræsentative kurdiske indvanderere/flygtninge. Interviewteksten suppleres med fakta om indvandrere/kurdere og med - ofte provokerende - citater om fremmede i vores samfund - begge dele indsat som farvede rammer i brødteksten. Bogen afsluttes med en omfattende litteraturliste og en kortfattet historisk lup på kurdernes historie. Bogen kan anvendes til individuelt arbejde og gruppearbejde på 9.-10.klassetrin, og sammen med seriens øvrige titler vil den kunne indgå i et større temaarbejde.


Amnesty

1996, nr. 5/6

By

By

Gitte Sehested-Grove

1996, nr. 5/6