Books / nonfiction

Læs Andersen! : inspiration til undervisere og studerende


Description


Fortolkninger af syv af H.C. Andersens eventyr til brug i danskundervisningen, samt diskussion af måder, hvorpå man kan inspirere eleverne til at engagere sig i nærlæsning og eksistentielle diskussioner.

Content

Latest edition,

H.C. Andersen og hans tid

Kunsten der helbreder : "Nattergalen"

Porcelænsmenneskene : "Hyrdinden og Skorsteensfeieren"

Begæret er en farlig herre at tjene : "De røde Skoe"

Forfængelighedens svøbe : "Skarnbassen"

Retfærdighed og historie : "Alt paa sin rette Plads!"

Når hjertet fryser til is : "Sneedronningen"

Smukke illlusioner og grimme sandheder : "Skyggen"

H.C. Andersen i undervisningen


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (4)


The libraries' assessment

d. 6. May 2019

By

By

Mette F. F Dyreborg

d. 6. May 2019

"Læs Andersen!" åbner op for nye og overraskende måder at læse H.C. Andersens eventyr på. Samtidig diskuterer bogen, hvordan man kan inspirere sine elever til nærlæsning og efterfølgende eksistentielle diskussioner. Bogen henvender sig til lærere og studerende.

Bogen rummer først og fremmest næranalyser af syv af H.C. Andersens kendte eventyr, nemlig "Nattergalen", "Hyrdinden og skorstensfejeren", "De røde sko", "Skarnbassen", "Alt paa sin rette Plads!", "Sneedronningen" og "Skyggen". Derudover er nyere forskning i H.C. Andersens eventyr inddraget, og der skabes således grobund for medtænkning af moderne filosofisk, sociologisk og teologisk tænkning.

Rigtig spændende bog, der fører nyt liv til nogle af H.C. Andersens velkendte eventyr. Det er forfriskende at beskue eventyrene på en anderledes måde, og det er i sig selv et bevis på, hvor evigt aktuelle H.C. Andersens tekster er. Bogens analyser og fortolkninger er en anderledes og spændende måde at gribe litteraturarbejdet an på.

Der findes rigtig mange lærebøger om H.C. Andersen og hans eventyr, fx: Den indre linje i H.C. Andersens eventyrDet flydende spejlH.C. Andersen og det uhyggelige, Det flydende spejl og H.C. Andersen og det uhyggeligeDer findes rigtig mange lærebøger om H.C. Andersen og hans eventyr, fx: Den indre linje i H.C. Andersens eventyr, og H.C. Andersen og det uhyggeligeDer findes rigtig mange lærebøger om H.C. Andersen og hans eventyr, fx: Den indre linje i H.C. Andersens eventyr, Det flydende spejl og .


Fagbladet folkeskolen [online]

d. 27. June 2019

By

By

Helge Christiansen (f. 1941-12-30)

d. 27. June 2019


Kristeligt dagblad

d. 8. July 2019

By

By

Doris Ottesen

d. 8. July 2019



Information and editions