Books / nonfiction

Livredning : håndbogen til alle med interesse for vand og sikkerhed


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 22. May 2008

By

By

Camilla Sejerøe

d. 22. May 2008

Titlen Livredning : håndbog til alle med interesse for vand og sikkerhed er dækkende her. Bogen er grundig og omhyggelig og henvender sig til alle. Den vil have et selvskrevet publikum i form af svømmeinstruktører, folk der skal op i livredderprøver, dyrker konkurrence, livredning eller lignende. Sejlere af alle slags vil også kunne have glæde af den.

Bogen er gennemillustreret med farvefotos, grafer og tegninger. Sproget er nogle steder noget "svømme og vand-teknisk", men ikke mere end at det vil kunne forstås af de fleste.

Der er ikke meget om livredning i bibliotekerne, og slet ikke på dette høje, professionelle niveau. Nærmeste konkurrent må være Dansk Svømmeunions hjemmeside (http://www.svoem.dk), der også medtager en del om livredning, dog slet ikke så omfattende som bogen her.

Et glimrende værk, der har sin naturlige plads i bibliotekerne. Med et stort lånerpotentiale.