Books / fiction / digte

Lufthavne


Content

Latest edition,

Når en række

En knibtang

Skærmydslerne lagde sig

Dagen er ikke

Sydlyset

Fnuggene som skulle dale

Med en hurtigfærge

Når vi går ind

Lystavlen L

Mågekroppen var en gavl


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 4. Mar. 2022

By

By

Henrik H. Pedersen

d. 4. Mar. 2022

Digte som skildrer natur, mennesker, samfund og det levede liv, set fra et langt erindret liv. For læsere af moderne nordisk lyrik.

Unavngivne digte som kommer bredt omkring menneskelivet på godt og ondt, med mange spot på naturen og med et filosofisk og psykologisk perspektiv. Her er fokus på det almindeligt levede liv, med iagttagelser om de sanselige små detaljer man møder i sit hjem, i naturen og blandt mennesker. En karakteristisk digt er fx: "Jeg hader penge/der hele tiden/tales om/og ikke smerterne/der lever af/det uudholdelige/men beløbet/der ophører sig/som var det/nyttige kronblade/og gik til/den grønne skov". Forfatter Erik Helger, som debuterede i 1975, har mange digtsamlinger bag sig,.

Glimrende fabulerende digte, som kommer fint omkring det levede liv på godt og ondt, hvad angår natur og mennesker. Erik Helger, som har mange års erfaring som poet, har en skarp pen med sans for den fine detalje, som kan sige meget med få linjer.

Erik Helger har sin helt egen "tone", men kan anbefales til læsere af digtere som Viggo Madsen, Peter Poulsen, Eske K. Mathiesen, som er forfatter fra cirka samme generation.



Information and editions