Books / fiction for children / dyrefortællinger

Marie, Marie, Marolle ...


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


En dreng drømmer, at han bliver forvandlet til en mariehøne. Han møder forskellige fugle og insekter, som lærer ham, at virkeligheden kan opleves på mange måder.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (7)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Gudrun Møller (børn)

d. 18. Dec. 2018

Denne småbørnsbog er blevet til på grundlag af tegninger, fremstillet af Henning Knudsen i 1943. Tegningerne er lavet med henblik på udgivelse i børnebogssammenhæng, hvilket altså først skernu med Peter Mouritzen som forfatter. De charmerende illustrationer har som gennemgående motiv mariehøns i forskellige situationer med andre dyr. De mange tegninger er holdt i sarte, lidt blegefarver, og de bærer tydeligt præg af at være tegnet for mange år siden. Med disse tegninger som udgangspunkt har Peter Mouritzen skrevet en historie om en dreng, der husker tilbage på en varmsommer, hvor der var tusindvis af mariehøns. I en drøm forvandles han til en mariehøne, og af andre mariehøns bliver han ført rundt til forskellige smådyr og insekter. Fra denne synsvinkel serverden meget anderledes ud, i hvert fald er der ikke megen sympati for mennesker og deres stressede adfærd. Det er en fantasifuld, morsom og velskrevet historie, som sammen med billederne danner enharmonisk helhed, og bogen vilvære velegnet som oplæsning for de 5-9 årige.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Hanne Christensen (skole)

d. 18. Dec. 2018

Bogen er bygget op over 28 tegninger fra beg. af 40'rne af den afdøde kunstner Henning Knudsen. Hver halv-sides ill. udgør sammen med en tekst af en længde fra 3 linier til 2 sider et afsnit.En voksen tænker tilbage på en drøm, han havde som dreng. En drøm, hvor han blev forvandlet til en mariehøne. Sammen med Far Mariehøne færdes han rundt i mariehønsenes verden, bliver præsenteretfor dyr og planter og belært om livet og døden. Samtalerne med dyrene (snegl, larve, solsort, edderkop m.m.) giver anledning til sjove iagttagelser af både dyrs og menneskers adfærd. Samspilletmellem de fine, lidt gammeldags, ill. (tuschtegninger, delvis farvelagt med dæmpede akvarelfarver) og teksten er godt. Sproget er den voksne fortællers, synsvinklen er barnets/mariehønens. Bogen erderfor mest anvendelig til oplæsning, hvor barnet samtidig kan iagttage ill., og hvor de oplagte muligheder for samtale kan udnyttes. En fin og stilfærdig bog, der er velegnet til oplæsning ogsamtale i bh.kl. og 1. kl.


Jyllands-posten

d. 1. Apr. 1985

By

By

Jakob Gormsen

d. 1. Apr. 1985


Vendsyssel tidende

d. 5. Oct. 1984

By

By

Gitte Larsen

d. 5. Oct. 1984


Information

d. 29. Nov. 1984

By

By

Niels Mors

d. 29. Nov. 1984


Jyllands-posten

d. 13. Oct. 1984

By

By

eig

d. 13. Oct. 1984


Aalborg stiftstidende

d. 3. Oct. 1984

By

By

Lange

d. 3. Oct. 1984