Det er den allerede inkarnerede agility udøver (med hund) der er målgruppe for denne grundige og kyndige beskrivelse af, hvordan man maksimerer træningen med henblik på, at opnå de bedste placeringer i konkurrencer.
Marie Hansson er hundepsykolog og pioner indenfor agilitysporten i Sverige. Hun har drevet agility på højt plan, og det er med den baggrund, hun her giver råd. Alle aspekter er med fra grundtræning af nye hunde til afvejning af fordele og ulemper ved højre- eller venstrehandling af hunden. Der er afsnit om skader og om, hvordan man løser forskellige problemer, der opstår under konkurrenceforholdene. Hanssons baggrund som hundepsykolog fornægter sig ikke, og hendes træningsmetoder vil tiltale et engageret agility publikum. Bogen er fint illustreret med både instruktive fotos og tegninger, men er svær at læse. Teksten er brudt op i et utal af små afsnit, hvor mange kun er på få linjer, og professionelle råd og personlige erfaringer blandes på en ikke altid overskuelig måde.
Der er allerede en del bøger om agility, men flere har så mange år på bagen, at denne bør overvejes, også selvom efterspørgslen efter emnet måske ikke er så stor som tidligere.
Grundig træningsvejledning i hundesporten agility henvendt til engagerede udøvere af sporten.