Books / nonfiction

Mere i løn : succesfuld lønforhandling uden ondt i maven


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


En praktisk håndbog i lønforhandling, med særligt fokus på kvinder og det vedvarende løngab. Bogen kan læses af alle, der ønsker at blive bedre til at forhandle løn.

Content

Latest edition, bog

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 27. Mar. 2026

By

By

Louise Urban Andersen

d. 27. Mar. 2026

En praktisk håndbog i lønforhandling, med særligt fokus på kvinder og det vedvarende løngab. Bogen kan læses af alle, der ønsker at blive bedre til at forhandle løn.

I denne bog sætter Caroline Rønne fokus på kvinders lønforhandling og det vedvarende løngab mellem mænd og kvinder. Med afsæt i tal fra Danmarks Statistik og egne erfaringer, blandt andet erkendelsen af selv at have tjent markant mindre end en mandlig kollega, argumenterer hun for, at kvinder i højere grad må tage ansvar for deres lønudvikling. Bogen kombinerer personlige refleksioner med konkrete strategier til forberedelse og gennemførelse af lønsamtaler. Læseren introduceres til redskaber, som at kende sin markedsværdi, formulere argumenter med både resultater og potentiale, arbejde med tre lønniveauer: drømmeløn, tilfredsstillende løn og smertegrænse, samt have en plan B ved afslag. Derudover indeholder bogen en række åbne spørgsmål, der kan holde forhandlingen i gang, og den betoner, at lønforhandling bør være en løbende proces gennem hele arbejdslivet.

Bogen har en konkret og handlingsorienteret tilgang. Rønne formidler komplekse mekanismer omkring løn og forhandling i et lettilgængeligt sprog og omsætter strukturelle problemstillinger til handlemuligheder. Det gør bogen anvendelig som praktisk guide.

Om lønforhandling målrettet kvinder findes denne ældre bog: Lønforhandling for kvinderBedre forhandling, og om lønforhandling generelt findes Bedre forhandlingOm lønforhandling målrettet kvinder findes denne ældre bog: Lønforhandling for kvinder, og om lønforhandling generelt findes .