lorem ipsum dolor sit amet ...
Tidsskrift
Pick up your orders at your preferred library
Music / pop
Musik (cd), ℗2013
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Best song ever
Story of my life
Diana
Midnight memories
You & I
Don't forget where you belong
Strong
Happily
Right now
Little black dress
Through the dark
Something great
Little white lies
Better than words
The article is a part of
The articles in are frequently about
In
All registered articles grouped by issue
...
...
...
...
...
d. 27. Nov. 2013
By
By
Thomas Tiedje
d. 27. Nov. 2013
Nærmere introduktion burde være overflødig, for som bibliotekar og/eller forælder kender du med garanti det boyband, der har fyldt så meget i bevidstheden hos tusindvis af tween-piger det sidste par år - måske også hos din egen datter. Så her er det længe ventede tredje album fra de fem drenge Niall, Zayn, Liam, Harry og Louis, og der er såmænd ikke sket de store ting siden sidst - det skulle lige være en smule mere vovede tekster om de ting, der kunne ske om natten når man slukker lyset, og mor og far ikke er hjemme. De bange anelser er dog grundløse. One Direction er pæne drenge, og det pudsige ved det her nye album er, at det snildt kunne være blevet en meget værre skive - thi voksne vil næppe høre efter, mens gruppens fans vil følge dem blindt. Men "Midnight memories" er mestendels solid og iørefaldende popmusik med gode harmonier og fine tekster. Og i et år, hvor store popstjerner som Katy Perry og Lady Gaga har underpræsteret på det skammeligste, er 1D ikke noget dårligt alternativ.
d. 25. Nov. 2013
By
By
Michael Jose Gonzalez
d. 25. Nov. 2013
"Man skal selvfølgelig huske på, hvem målgruppen er, men er der nogen grund til, at ungerne skal have deres musik sovset ind i diverse studie-værktøjer? Drengene kan jo godt skrive sange, så det kunne være interessant, hvis de kunne få lov at stå lidt mere for sig selv. Så kunne det også være, der var lidt længere til kvalmegrænsen. Det bliver alt for hurtigt alt for pænt og for sukkersødt for en voksen lytter".
d. 24. Nov. 2013
By
By
Kitty Empire
d. 24. Nov. 2013
"Ultimately, the vast bulk of Midnight Memories remains emotionally charged rather than carnally inclined, with not a soupçon of R&B anywhere and love songs galore.What's really significant, though, is that the band are now co-writing greater swaths of their material, and that Zayn Malik, Louis Tomlinson, Liam Payne and Niall Horan are getting more time on the mic. A lack of democracy and asset-sharing has sunk many a band, never mind a boy band. This album does the job, in more ways than one".
d. 26. Nov. 2013
By
By
Michael Charles Gaunt
d. 26. Nov. 2013
"Jeg studser over, at det er umuligt at kende forskel på knægtenes stemmer. Jeg bider mærke i, at der dybest set ikke er noget nyt under solen. Og jeg skiftevis krummer tæer og trækker på smilebåndet over alle de musikalske og udtryksmæssige klichéer, der nok virker oprigtige på målgruppen, men for alle os andre får dem til at virke som et nøje iscenesat produkt. Når det så er sagt, så er der langt værre ting at lytte til for de unge piger end disse fem tilsyneladende kernesunde knøse. Sangene er ganske medrivende og fulde af hooks, der lagrer sig i hjernebarken efter første lyt".
d. 30. Nov. 2013
By
By
Anna Ullman
d. 30. Nov. 2013
"Det tredje album fra de britiske teenyboppere hedder Midnight Memories - en sær albumtitel for en håndfuld ynglinge, der kun lige har forladt teenageårene og ikke ser ud til at leve så usundt, at 20 år skulle være deres livs midnat (...) Forud for udgivelsen rygtedes det, at tween-idolerne ville gå i en mere rocket og 'moden' retning, men ifølge Midnight Memories er boybandmusik anno 2013 stadig højoktan tonserpop skrevet og produceret til at blive hørt på en smartphone".
d. 9. Dec. 2013
By
By
Peter Schollert
d. 9. Dec. 2013
"Verdens største boyband udgør på det nye album kun den pæne facade. I kulissen huserer sangskrivere, producere og teknikere med en eneste opgave: Hold One Directions succes i live med letfordøjelig pop og rock".
d. 29. Nov. 2013
By
By
Pernille Jensen
d. 29. Nov. 2013
"Ikke alene åbnes det med den solidt hookproppede ' Best Song Ever', kendt fra min venindes Macbook, men albummet holder et overbevisende niveau undervejs med stærke popsange som den pompøst veleksekverede ' Don't Forget Where You Belong' og ikke mindst ' Story of My Life', der kvikt kombinerer den klassiske boybandballade med et folkemusikklingende twist ikke ulig Mumford and Sons. Der går lovlig meget Van Halen i titelnummerets spage puddelrock, men det er interessant, at de fem medlemmer begynder at omfavne deres egen seksualitet".