Books / nonfiction for children

Origami : japansk foldekunst


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Nogle almene origamiregler, samt 38 forskellige modeller, f.eks. blomster, dyr, æsker og stjerner ud fra syv figurer som grundmotiv.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Ulla Larsen (skole)

d. 18. Dec. 2018

Ud fra 7 grundfigurer kan man ved hjælp af bogens anvisninger folde 38 forskellige modeller: dyr, blomster, æsker og stjerner. Bogen er bygget pædagogisk op med folderier af stigendesværhedsgrad. Forrest findes nogle almene origami-regler, hvoraf især den sidste kan være en trøst, når man prøver anvisningerne af: Hvis en foldning mislykkes, fortvivl ikke, men start forfra.Udførelsen af figurerne kræver tålmodighed og samarbejdsvillige fingre, men hver model forklares med tydelige fotografier og kortfattede tekster trin for trin. Hvis man tager sig god tid, kam manderfor folde selv de vanskeligste fra 11-12-årsalderen. Udstyrsmæssigt er bogen en nydelse. De færdige modeller er afbildet i helsides panoramaer i dejlige farver. Mange af dem er udført i detspændende mønstrede origamipapir, som kan købes i butikker, der handler med varer fra østen. Men der er også anvist andre materialemuligheder. Der findes enkelte andre bøger om japanskpapirfoldning, men ingen med så grundigeforklaringer og så smukke fotos af modellerne, sat ind i landskaber, hængt op som stilfuld pynt på juletræet eller vist brugt på postkort - og der findes jostadig tålmodige elever.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Kirsten Larsen

d. 18. Dec. 2018

Den ældgamle japanske papirfoldekunst kam man her stifte bekendtskab med i en meget smuk bog. Den indeholder 7 grundfigurer, som kan formes til 38 forskellige modeller. De vises med 500 flottefarvebilleder. Kulørt papir anvendes i udstrakt grad, og det kan samtidig fungere som en slags kode til at konstatere, om modellen er rigtigt udført. Papirfoldning er et efterspurgt emne påbiblioteket. Her er en virkelig god bog både til nybegynderen og til viderekomne. Ideerne er så indbydende og inspirerende serveret, at det vil krible i fingrene både hos større børn og voksneefter at komme i gang med at forsøge sig. Her er dyrefigurer, blomster, mennesker og ideer til postkort og bordkort. Der findes meget lidt om emnet på dansk. Den nyeste titel fra 1987 er Let ogspændende origami af M. Chatani. Den er imidlertid svær i forhold til denne bog, der må siges at have en bred anvendelsesmulighed. Forfatteren er lærer og har fået undervisning af meget dygtigejapanske origamikunstnere.