Music / neoklassik

Piano concertos


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Content

Latest edition, musik (cd)

Koncert for klaver og orkester nr. 1, opus 13(Herman D. Koppel, klaver, DR Symphony Orchestra, dirigent: Aksel Wellejus)

Herman D. Koppel

Koncert for klaver og orkester nr. 2, opus 30 (3. sats) : for 2 klaverer(Nikolaj Koppel og Herman D. Koppel, klaver)

Herman D. Koppel

Koncert for klaver og orkester nr. 4, opus 63(Herman D. Koppel, klaver, Odense Symphony Orchestra, dirigent: Aksel Wellejus)

Herman D. Koppel

Palle alene i verden (March)(DR Sinfonietta, dirigent: Aksel Wellejus)

Herman D. Koppel

Visions fugitives(Herman D. Koppel, klaver, Aalborg Symphony Orchestra, dirigent: Jens Schrøder)

Thomas Koppel

Koncert for klaver, strygere og slagtøj(Herman D. Koppel, klaver, Amadeus Chamber Orchestra, dirigent: Agnieszka Duczmal)

Anders Koppel

De tolv toner(Herman D. Koppel, klaver)

Bernhard Christensen (f. 1906)


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


Politiken

d. 28. Oct. 2008

By

By

Henrik Friis (f. 1978)

d. 28. Oct. 2008

"Koppels egen musik er præget af en grundlæggende sympati for den russiske musik fra det 20. århundrede med dens fokus på skæve rytmer og enkel fremdrift. Men der er også en slagskygge fra Carl Nielsens lyse univers og en original, syngende tone gemt i tangenterne. Begge cd'er er desværre tynget af dårlig lydkvalitet".


Kristeligt dagblad

d. 19. Nov. 2008

By

By

Mikael Garnæs

d. 19. Nov. 2008

"Selvom indholdet må betegnes som blandet landhandel, hvor ikke alt er lige spændende, er det godt at få dokumenteret Koppels lange og fortjenstfulde karriere".