Books / fiction for children / romaner

Præstekongen


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Krigen om Dragelansen er slut og freden tilsyneladende genoprettet. Men troldmanden Raistlin er stadig tiltrukket af mørkets kræfter. Tvillingebroderen Caramon, præstinden Crysania og kendaren Tas må - ved hjælp af Par-Salians magi - foretage en farefuld rejse tilbage i tiden for at redde verden.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Inger Søndergaard

d. 18. Dec. 2018

I dette 2. bind af ialt 6 planlagte starter handlingen straks, hvor bind 1 sluttede. Nu begynder magerens, præstindens, kendaren og lansekrigerens farefulde rejse tilbage til tiden førKataklysmen - byen Istars undergang. Handlingen udspilles i tiden før Dragonlance krønikerne, og nu bliver mange af de sagn og fortællinger som krønikerne fortalte til virkelighed. Det dramatiskespørgsmål er, om det lykkes det onde eller det gode at erobre fremtiden ved at ændre ved historiens gang. Historien er lang - med mange sideløbende handlinger, men læseren drages hurtigt ind i enspændende, eventyrlig og mystisk verden. Bind 2 stopper lige så brat, som det startede, og det er umuligt ikke at få lyst til at læse bind 3. Bogens udstyr svarer til tidligere bind - etfarvestrålende indbydende omslag, tæt men tydelig typografi og små s/h pennetegninger ved starten af hvert kapitel. Den nye serie er ikke helt så krigerisk og blodig som krønikerne. Magtkampene idenne serie er mere magiske ogpsykologisk forfinede. Velegnet til fantasylæsere og rollespillere i ungdoms- og voksenbiblioteket fra 13 år.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Jørgen Lund (skole)

d. 18. Dec. 2018

Crysania, Caramon og Tas er nu ført 3-400 år tilbage i tiden - til perioden lige inden Kataklysmen, dommedag, de 13 dage, hvor guderne udslettede næsten alt liv på Krynn. Crysania havner i detpragtfulde tempel styret af Præstekongen, og hun føres gennem handlingen frem til en forståelse af, at gudernes vrede er berettiget. Hun møder Raistlin, i hvem hun er håbløst forelsket, hvilket gørdet svært for hende at afgøre, om hun skal frelse sit legeme eller sin sjæl. Raistlin tilegner sig den mægtige og onde troldmand Fistandantilus' viden, indsigt og kunnen, hvorpå han dræber ham ogindtager dennes plads i templet. Caramon og Tas bliver slaver og Caramon tilmed gladiator. Da Kataklysmens første tegn viser sig, ønsker Caramon endnu at redde sin bror, men da omfanget af dennesondskab går op for ham, vil han dræbe ham. Det lykkes ikke, og da verden går under, forsvinder Raistlin med Caramon og Crysania - hvorhen røbes ikke. Tas bliver tilsyneladende tilbage i ragnarok.Bogen er uhyrespændende og - af sin art - velskrevet. Man kan dårligt vente med at komme i gang med 3. bind. Gnidret typografi, men ikke vanskelig at læse. Som i 1. bind indledes hvert kap. m. enlidt primitiv tegning. Omslagsbilledet farvestrålende og dragende. Selvlæsning fra ca. 13 år.