Books / nonfiction

Radioverdener : auditiv kultur, historie og arkiver


Description


I slutningen af det 20. århundrede troede de fleste, at radioen ville blive fortidens medium i kraft af web-mediets sejrsgang. Men i dag lever radioen i bedste velgående på nye præmisser, og den er med stor succes blevet integreret i det 21. århundredes digitale medieplatforme. Radioverdener. Auditiv kultur, historie og arkiver består af en række nedslag i radioens sammensatte historie, som den har udfoldet sig i Danmark siden begyndelsen af det 20. århundrede. Tilsammen danner bidragene en anderledes kulturhistorie, der afdækker lydens og lytningens rolle i det moderne Danmark lige fra, hvordan radioen skabte nye musikalske og journalistiske genrer til, hvordan Danmarks Radio kom til at indtage en nøglerolle i et demokratisk samfund under store forandringer. Og - måske vigtigst af alt - afslører bogen, hvem der kan tage æren af at være den første dj, der præsenterede danskerne for The Beatles. I denne indføring i Danmarks radiohistorie anlægger bogens forskere ikke kun et tilbageskuende blik. De udfolder også radioens rolle på det 21. århundredes digitale scene: Takket være podcasts og web-radio har vi ikke blot fået nye lyttevaner, vi har også fået adgang til mange af fortidens radioudsendelser og dermed til en helt ny og glemt del af vores kulturarv, hvis stemmer langt om længe er blevet tilgængelige. Både radioens nutid og dens fortid er forandret. Radioverdener. Auditiv kultur, historie og arkiver stiller skarpt på et medie, vi troede, vi kendte.

Content

Latest edition,

Højskole for folket : Danmarks Radio som forvalter af demokratisk oplysningsideologi i årene 1925-1965(Erik Svendsen)

Stedets lyd : radioreportagen og den auditive grammatik(Jacob Kreutzfeldt)

Mellem musik, litteratur og oplysning : forslag til en radiogenretypologi for Stasradiofoniens udsendelser i mellemkrigstiden(Morten Michelsen)

Radiolytning og radiomagasiner : idealer og realiteter i begyndelsen af 1930´erne(Charlotte Rørdam Larsen)

Institutionelle stemmeidealer i Danmarks Radio(Anna Lawaetz)

Hvad spillede de egentlig på P3 i januar 1963? 50 år med P3) ; Programanalyser (Ib Poulsen: Chicago-ballade : Viggo Clausen som radiofonisk formidler(Henrik Smith-Sivertsen)

Byggesten til en hitliste : lytterhenvendelser og værtsroller i Det elektriske barometer(Mette Simonsen Abildgaard & Erik Granly Jensen)

Danmarks Radio og ideen om det bedste sprog(Jacob Thøgersen)

Kendinger og jingler i radioen : introduktion og analyser) ; Radio og digitalisering (Per Jauert: Den digitale radio : tradition og fornyelse(Torben Sangild)

Hvad er webradio? Fra digital radio til webradio(Niels Brügger)

Det digitale kulturarvsarkiv : medie og dispositiv(Torsten Andreasen)

Arkiver og barrikader : digitaliseringen af DR's radioarkiver i kulturhistorisk perspektiv(Erik Granly Jensen)

Jagten på radioudsendelser i digitale arkiver(Janne Nielsen)

Kulturarven og digitaliseringen : et nationalt og europæisk perspektiv(Ib Bondebjerg)


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


Kristeligt dagblad

d. 13. July 2015

By

By

Eva Hvidt

d. 13. July 2015