Books / nonfiction for children / billedbøger

Raza - pakistansk indvandrer i Danmark


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Billedbog, der giver indblik i pakistansk kultur, familieforhold, traditioner og religion, og det forklares hvorfor det er vigtigt, at indvandrere bevarer deres oprindelige kultur.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (5)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Inger Søndergaard

d. 18. Dec. 2018

Med denne fagbilledbog starteren serie om de nye danskeres fortid og nutid. Forfatteren og fotografen har tidligere lavet tre lignende bøger. Barn i Indien 1994 Barn i Ecuador 1994 og Barn iVietnam 1995. Raza en pakistansk indvandrer i Danmark er en smule mindre eksotisk, da den foregår i mere hjemlige omgivelser. Vi følger den ca. 8-årige pakistanske dreng Raza. Han er født i Danmarkog bor på Vesterbro i København sammen med forældrene og tre større søstre. Vi hører om hans hverdag på gaden, i skolen og i familien. Herigennem gives et indblik i pakistansk kultur,familieforhold, kvinder / mænd, traditioner og religion. Samtidig fortæller bogen om, hvordan det er at bo på Vesterbro. På denne interessante og stille måde fremmer bogen forståelsen af fremmedekulturer og forklarer hvorfor det er nødvendigt at bevare sin oprindelige kultur som indvandrer. Teksten er tospaltet og læsevenlig. Den er skrevet i et enkelt, mundret og letforståeligt sprog.Opslagene domineres afstemningsfulde farvefotografier, der er velvalgte og velplacerede. Vi har længe manglet aktuelle fagbilledbøger om pakistanske indvandrere og fremmede kulturer i Danmark. Herforeligger så en sober og meget anvendelig bog for de 4-10-årige.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Karsten Boll (skole)

d. 18. Dec. 2018

Forfatteren, som har skrevet Kina (90), Argentina, Spanien (92) og Frankrig (93), alle fra serien Mennesker og samfund og kendes fra serien Barn i.... har her skrevet en flot, informativfag(billed)bog. Der indledes med en kort indføring i begrebet indvandrere og tilhørende aktuelt oversigtskort med Pakistan og Danmark markeret. I indledningen er der sammenlignet med danskere, somer udvandret til andre lande. Raza, som er 8 år og født på Hvidovre hospital, er den gennemgående figur, når der fortælles om bopæl, dagligdag og familie med de forskelle og tilnærmelser, der skeri forhold til tråd. dansk levevis. Endvidere er der en fin forklaring på, hvad islam går ud på, og hvilke pligter, der følger med troen. Integrationsproblematikken berøres ligeledes. Bogensupplerer Olaf Ries Til Danmark fra Pakistan fra 1987, som dækker ud- / indvandringen og Henning Fogdes Min kammerat er muslim fra 1988. Samme indbydende layout som serien Barn i..., stor typografiog flotte farvefotos.Selvlæsning fra 4. kl. Velegnet til emnearbejde om fremmede i Danmark på mellemtrinnet.


Folkeskolen

Årg. 112, nr. 47 (1995)

By

By

Annette Westrup

Årg. 112, nr. 47 (1995)


Skolestart

Årg. 25, nr. 8 (1995)

By

By

Hanne Toxværd

Årg. 25, nr. 8 (1995)


Børn & bøger

Årg. 48, nr. 7 (1995)

By

By

Karsten Boll

Årg. 48, nr. 7 (1995)



Information and editions