Books / fiction for children / romaner

Rejse i august


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


I næsten 2 døgn kører knapt 12-årige Alice og hendes bedstefar i en kreaturvogn stuvet sammen med 50 andre jøder mod koncentrationslejren Auschwitz. Og for enden af linien venter "brusebadet".

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (4)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Elin Søborg

d. 18. Dec. 2018

Som forsidetegningen så tydeligt angiver, fortæller bogen om en transport af jøder fra det sydvestlige Tyskland til udryddelseslejren Auschwitz. Hele forløbet varer knap 2 døgn, fra den næsten12-årige Alice og hendes bedsteforældre bliver hentet i den kælder, hvor de har holdt sig skjult i 3 år, og til Alice står i et overfyldt 'baderum' med sin første menstruation løbende ned ad beneneog venter på 'livets vand' fra bruseren. Det opleves gennem Alice, der overbeskyttet, nærmest trygt har levet med familiens løgne i total uvidenhed om, hvad der er foregået udenfor skjulet. Hunoplever en brat og bitter opvågnen i den overfyldte kreaturvogn, hvor alle andre har en barsk viden at dele med hende. Ingen har dog fantasi til at forestille sig noget så grusomt, som det, dersker i virkeligheden. Det er en stærk og velskrevet bog. G.P. kan på sin egen stille og indtrængende måde få en tragedie som denne til at leve. Stanken og håbløsheden, hadet og forundringen,forståelsen og haælpsomhedener nærmest fysisk til stede i de stærkt beskrevne personer og miljø. En god roman og en stærkt gribende historie, om en af vort århundredes største forbrydelser foralle interesserede mellem li og 16 år.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Flemming Dehn (skole)

d. 18. Dec. 2018

Med Rejse i august er vi igen på vej til Auschwitz, - men i en ny ramme, - en ny struktur. For disse 24 timer i kreaturvognen giver bl.a. indblik i en jødisk families liv og en 12-årig pigesopvågnen til virkeligheden. Alice er med i vognen sammen med sin bedstefar. Og på rejsen breder 'skidtet' sig fra hjørnet i dobbelt forstand. Angst, afmagt, vrede, usikkerhed og menneskeligfornedrelse, - men også menneskelig varme og hjælpsomhed. Hvor skal de hen? Hvorfor har hendes forældre og bedsteforældre aldrig fortalt hende sandheden? Mens vi er med i vognen, springes der i tidog rum, så vi kan følge denne velhavende jødiske families skæbne. Nårbogen lukkes i, står Alice inde i 'brusebadet'. Det er en meget stærk, krævende, velskrevet og gribende bog. 49 menneskerpresset sammen, - 49 skæbner i et rum, hvor kun de sekstakkede gule stjerner lyser lidt op i nattens mørke. Bogen kan selvlæses af gode læsere fra 14 år. Man også indgå i temaarbejde: II.verdenskrig/udryddelse eller: Folkemord.Det er en kvalitetsbog, som kan præsenteres side om side med: Ritterband: Jeg ville overleve og Eggerns: Alt det mine øjne har set (93/11). Men Alice nåedekun til brusebadet..


BUM

Årg. 11, nr. 2 (1993)

By

By

Marion Nathansen

Årg. 11, nr. 2 (1993)


Politiken

d. 7. Mar. 1993

By

By

Ingerlise Koefoed

d. 7. Mar. 1993