Books / nonfiction

Rotter

47. årgang, nr. 4 of Natur og museum

Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Content

Latest edition, bog

Hvordan ser man forskel på de to rottearter?

Forekomst og udbredelse

Fysiske evner

Rotternes succes

Sportegn

Ynglebiologi

Social adfærd

Føde

Fjender - dyr og mennesker

Skadedyr eller nyttedyr?

Bekæmpelse

Hvor mange rotter har vi?

Ny viden undervejs


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 28. Nov. 2008

By

By

Steen Agger

d. 28. Nov. 2008

Tidsskriftet Natur og museum udkommer fire gange om året og henvender sig til naturinteresserede unge og voksne. Denne gang handler det om rotter, og det kan derfor også have interesse for rotteplagede mennesker i almindelighed og skadedyrsbekæmpere.

Forfatteren er cand.scient. i biologi. Han har i mange år været tilknyttet Skadedyrlaboratoriet og er nu på Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet ved Århus Universitet. Hæftet fortæller om brun rotte (vandrerotte) og husrotte (sort rotte), idet følgende emner behandles: Forskel på de to arter, forekomst og udbredelse, evner, sportegn, ynglebiologi, social adfærd, føde, fjender, bekæmpelse, nye videnskabelige metoder til rotteundersøgelser m.m. Hæftet er forsynet med gode fotografier. På forsiden ses et nærbillede af en brun rotte.

Målgruppen kan læse om rotter i flere håndbøger bl.a. Pattedyr i farver og Lademanns pattedyr, men i nærværende hæfte får man en bred gennemgang af brun rotte og husrotte i Danmark, og tilmed indsigt i nye, videnskabelige undersøgelser.

En godt tilbud til unge og voksne, der gerne vil vide en del om rotter, deres levevis og bekæmpelsesmuligheder.