Books / fiction for children / eventyrlige fortællinger

Siria og de underjordiske

Del 2 of Siria

Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Det er vinter, og Siria er flyttet ned under jorden. Hun bor sammen med sine venner bliderne, som jævnligt trues af nogle farlige væsner gruerne.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (5)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Ove Frank (skole)

d. 18. Dec. 2018

Sidste efterår udkom 1. bind af eventyret om Siria, eventyrpigen, der er så lille, at hun kan bo i en rose. Deri beskrives hendes oplevelser over jorden om sommeren. I dette 2. bind beskriveshendes oplevelser under jorden om vinteren. Hendes venner dernede, bliderne, er nogle pelsbærende, menneskelignende væsener med snabel, og hendes fjender, gruerne, er nogle insektlignende væsenermed selvlysende følehorn og skarpe kindbakker. Hver blide har sin egen bolig med jernyderdør låst med 3 låse, bag hvilken de har opbygget skønne små idylliske haver, hvori de kan hygge sig. Kun nårde skal besøge hinanden, er de udsat for gniernes angreb, og da er de i livsfare, og en enkelt blide omkommer da også i bogen. Bliderne er meget kultiverede og kan læse og skrive, og i sidstekapitel holder de jul hos Siria efter bedste menneskemønster. De 80 sider, format 20 x 13 cm, er sat i en læsevenlig typografi (24 linier pr. side). Illustrationerne er Thormod Kiddes fortræffeligestregtegninger"farvelagt" med blyantsskraveringer; i alt 9 halvsides og 6 helsides billeder anbragt de rigtige steder i teksten. Bogen anbefales i lighed med den første til oplæsning i bhkl. - 3.kl. og selvlæsning fra 3. kl.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Lone Svanholm (børn)

d. 18. Dec. 2018

I bogen Siria hørte man om lilleputpigens sommeroplevelser oppe blandt mennesker og dyr; her i fortsættelsen er det vinter, og Siria er hjemme hos sine venner, bliderne, i en underjordiskeventyrverden. De lever i mærkelige og smukke verdener bag solidt låsede døre og er bange, hver gang de ad mørke gange skal rundt at besøge hinanden, for de har fjender, de blodsugende gruer.Alligevel er der selskabelighed og livlig trafik, kulminerende med en storslået julefest. Ester Bock fortæller om sin fantastiske og funklende eventyrverden, så man bliver grebet af alle dissevæseners liv. Den specielle fantasifuldhed, man fornemmede i Siria, bliver her rigere og giver læseren en dejlig og varm oplevelse. Illustreret helt i bogens tone af Thormod Kidde. Bogen er megetvelegnet til højtlæsning fra 5-6 års alderen - især ind under jul.


Kristeligt dagblad

d. 23. Feb. 1982

By

By

David Dorland Hansen

d. 23. Feb. 1982


Vendsyssel tidende

d. 14. Feb. 1983

By

By

Bo-

d. 14. Feb. 1983


Jyllands-posten

d. 27. June 1983

By

By

Ellen Buttenschøn

d. 27. June 1983