Books / fiction / digte

Sirius, min ven


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Digte hvor digter-jeget spejler sit eget liv i livets mørke og i drømmer om lyset bag mørket.

Content

Latest edition, bog

Mareridtet

Vrede i afmagten

Eremitkrebsene

Tægerne

Den rigtige psykopat

Den kolde martssol

Den sidste dag

Opgivelse

Genspejl

Stress


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 25. Apr. 2016

By

By

Carsten Güllich-Nørby

d. 25. Apr. 2016

Livets mørke sider og livets lyse sider er hinandens modsætninger og forudsætninger i denne bevægende og stærke digtsamling. Oplagt for dig som læser dansk lyrik.

Digtsamling i 4 dele. I samlingens forløb af poesi fortæller Mette Boe Christensen, hvordan digter-jeget på trods af modgang søger at skabe mening med det levede liv. På bagsiden står bl.a.: "Palletten af dårligdomme kolliderer for mig med et brag. Flere år med vrede, angst og depression hober sig op. Misbrug. Forliste forhold. Et falleret glansbillede." Her er vrede i afmagt: "Jeg tænker tilbage på gaden med had/ Bare fordi jeg ikke blev stordranker i H-mol/ blev i alle sammen sure/ blev i ligeglade/ I havde flaget på min grav/ og hyldet mine efterladenskaber smukt/ hvis jeg var død." Der er et digt om at møde en psykopat: "Den rigtige psykopat har kloge facader/ Nyt hus, to biler og støvsuget plæne med hækkestakit." Det er Mette Boe Christensens første egentlige digtsamling i bogform. Hun har i flere år været på vej som forfatter fx på https://www.fyldepennen.dk/.

Flot debutsamling, der bevæger og fængsler mig: "Og jeg ved et sted dybt inde/ at alting har en mening/ og styrer mod en slutning/ En slutning som igen tager sin begyndelse/ i en ny stjerne/ og i et nyt hjerte.".

En anden digtsamling om mørket og lyset i det levede liv er fx Mette Hoves Livssuk.