Books / fiction for children / romaner

Skærsommer


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Steffen er 16 år og midt i eksamenstiden i Lyngby i 1960. Hans tanker går tit tilbage til oplevelser med sidekammeraten Adam, men tiden her og nu bruger han på jazz og på den nye kæreste Maj.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (7)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Jens Jørgen Laursen (skole)

d. 18. Dec. 2018

I et handlingsforløb der tidsmæssigt ofte springer flere år, tegner forfatteren nogle spændende og indlevede portrætter af to drenge, Adam og Steffen. Drengene går i skole i 1950'erne. Debeskrives ofte individuelt samtidig med at deres opvækst beskrives parallelt. På afgørende punkter krydser drengenes skæbner dog hinanden. Romanen tager sit udgangspunkt i konsekvenserne af Adam ogSteffens opvækst. Året er 1960, de er sytten år. Bogens start kan være lidt forvirrende, indtil personerne står skarpere. Herefter skildres en række spændende personer og miljøer. De to drengekommer fra henholdsvis et arbejdermiljø og et depraveret velhavermiljø. Trods disse store forskelle i opvækstvilkår supplerer de hinanden godt. Eleverne i 8.-10. klasse, der kan læse og forståromanen, vil, trods afstanden i tid, kunne følge hovedpersonerne i de konflikter de kommer ud i. Det er begivenheder i skolen, oplevelser med det andet køn, småskænderier i hjemmet og forholdet tilkammerater. Romanen har enspænding som opstår af drengenes opfattelse af begivenhederne. En spænding der bevirker, at bogen ikke glemmes med det samme. Den vil med sine tidsbilleder ogproblemstillinger være egnet til fælleslæsning i dansk. Omslaget i varme farver viser to personer med bakker og hav som baggrund.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Gitta Jürgensen

d. 18. Dec. 2018

Med denne roman om at være ung i 1960 går Aage Brandt nye veje. Det er en roman om drengeliv, venskab og forelskelse, som er i familie med Bjarne Reuters ungdomsbøger fra 50'erne og 60'erne.Der er gjort meget ud af tidsbilledet - Lyngby og omegn lugtene, lydene og atmosfæren er fint indfanget. Bogen giver også et indlevet og facetteret portræt af den 16-årige Steffen. En ganskealmindelig og lidt veg fyr, som følger med strømmen og har hovedet fyldt med New Orleans jazz. Vi møder Steffen en sommer lige omkring realeksamen - en sommer med solskin, rastløshed og uro, og ensommer som bliver et skæringspunkt i Steffens liv. Steffen møder kærligheden - Maj, der er fri, anderledes og spændende. Han lærer at sige nej til pænheden og vælger selv. Centralt i bogen er ogsåforholdet til barndomsvennen Adam, som bag den selvsikre facade er en dybt ulykkelig overklassedreng. Dette venskab beskrives udelukkende i form af flash backs - en række præcist sansedebarndomsoplevelser og episoder, somsætter Steffens liv i relief. Det er en god bog, alvorlig humoristisk, varm og indholdsmættet, men kompositorisk lidt krævende. Derfor for unge fra 14 år.Kunstnerisk forside, der signalerer ungdomsbog for 'voksne' unge.


Det fri Aktuelt

d. 24. Oct. 1989

By

By

Steffen Larsen

d. 24. Oct. 1989


Kristeligt dagblad

d. 1. Dec. 1989

By

By

Jimmy Stahr

d. 1. Dec. 1989


Børn & bøger

Årg. 43, nr. 3 (1990)

By

By

Elisabeth Møller Jensen

Årg. 43, nr. 3 (1990)


Politiken

d. 7. Oct. 1989

By

By

Ingerlise Koefoed

d. 7. Oct. 1989


Jyllands-posten

d. 1. Oct. 1989

By

By

Uffe Christensen

d. 1. Oct. 1989