Books / fiction for children / romaner

Sølvkuglen


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Marianne på 16 tror ikke på science fiction. En klassekammerat viser hende en sølvkugle, hun trykker på den, og pludselig står hun i en anden verden.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (5)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Verner S. Handesten (skole)

d. 18. Dec. 2018

Marianne, 9. a, kommer ved hjælp af et teknisk vidunder (sølvkuglen) ud for den fantastiske oplevelse at være i en parallel verden. Anden verdenskrigs udfald er her noget anderledes, end vikender det. Der er en amerikansk base i Helsingør - Danmark er u-land (associationer mulige). Hun møder sin »tvillingesøster«, hvis skæbne i det krigshærgede og fattige land er at være luder imarkedsbyen Hørsholm. Særlig sidste del af denne let-læste Bison er spændende (også kompositorisk), og hvis man ser bort fra besynderligheder i detaljerne, er selve den filosofiske idé klar nok.Nogle få stregtegninger illustrerer (med varieret kvalitet?). Fra 7. klasse.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Karin Vibeke Schou (børn)

d. 18. Dec. 2018

M.K. kommer igen med en science-fiction roman for større børn i Mksg.'s letlæsningsserie, Bison. Bogen bygger på den tanke, alle før eller siden gør sig, hvis det var gået helt anderledes,hvordan ville det så se ud. En ganske alm. fyr og pige mødes foran et supermarked i Vangede. Han viser hende en sølvkugle efterladt af en UFO, hun trykker på den og befinder sig i enparallelverden, et U-land, udryddet af bakteriebomber, som her endte 2. verdenskrig. I denne verden befinder hun sig i nogle uger og ser det hun kender i en helt anden skikkelse. Velkendtebygninger i ruiner, ser sine bedsteforældres lig, arbejder hos primitive landbrugere og møder sig selv som luder i markedsbyen Hørsholm, hvor amerikanske soldater holder til. Til slut lykkes dethende at komme tilbage, og hun står igen foran fyren, for hvem tiden har stået stille, solbrændt, møgbeskidt og uden sin vindjakke! En meget spændende, noget populær i fortællestilen men veldrejetrøverhistorie, som nok p.g.a. science fictiontemaet og omslaget: en pige på vild flugt/jagt bøjet over en hest, skal finde sine læsere. Selvlæsning fra 10-11 år.


Proxima

årg 9, nr 30 (1982)

By

By

Annemette Goldberg

årg 9, nr 30 (1982)


Jydske tidende

d. 28. Nov. 1982

By

By

Per Borgaard

d. 28. Nov. 1982


Berlingske tidende

d. 20. June 1982

By

By

Susanne Hammer-Jacobsen

d. 20. June 1982