Sofus leger i sit trætop-hus ude i skoven. Der holder han til, når han vil have fred. Men en dag er der pludselig også et hus i træet ved siden af. Han havde ikke ønsket sig en nabo. Let at læse for 8-9-årige.
Sofus gider ikke gøre rent på sit værelse, og han gider heller ikke at hjælpe mor. Han går i skoven sammen med sin hund Albert og bygger et legehus i toppen af et træ. Det bliver starten på en masse oplevelser og nye venskaber, der inkluderer både en bjørn, et egern og endda en pige, som Sofus ellers aldrig troede, man kunne blive venner med. Bøgerne er tidligere udgivet på samme forlag i en lettere udgave for begynderlæsere.
Her er nogle virkelig fine og hyggelige bøger til de læsere, der har knækket læsekoden. Det er en god idé at læse bøgerne i rækkefølge, da historien udvikler sig hen ad vejen. De karakterer, der introduceres i én bog, får en mere fremtrædende rolle i den næste. Bøgerne kan dog sagtens læses selvstændigt. Forrest er der en QR-kode, som man kan scanne, hvis man gerne vil have teksten læst op. Det er en virkelig god idé, for det gør bøgerne og den gode historie tilgængelig for de læsere, for hvem bøgerne ellers ville være for svære. Bøgerne har illustrationer på hver anden side, der understøtter forståelsen af det, man læser.
Andre hyggelige bøger om børn og dyr, der finder på sjove ting sammen er fx serien om Pip og Lærke, hvor første bog er Pip i svømmehallen.