Books / nonfiction for children / biografier

Solorøv


Description


Biografi om forfatteren Jonas Kleinschmidt, hvor han selv fortæller om sin barndom og opvækst i 1980'erne. Korte historier om drengevenner, hierarki og forelskelser. Til børn fra 10 år.

Content

Latest edition,

Store Jonas

Søstre

Clementinen

Fru Madsen

Vættelys

Min første ven

Solorøv

Døden

Bedsteforældre

Tobias


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 17. Jan. 2025

By

By

Henriette Camilla Jensen

d. 17. Jan. 2025

Biografi om forfatteren Jonas Kleinschmidt, hvor han selv fortæller om sin barndom og opvækst i 1980'erne. Korte historier om drengevenner, hierarki og forelskelser. Til børn fra 10 år.

I "Svømmer & drømmer" hylder Hanne Kvist sit almindelig liv og fortæller om barndom, familie, skoleskift og begivenheder i verden som oliekrisen og rødstrømperne. Historierne suppleres af hendes egne tegninger og fotos. Forfatteren kendes fra bl.a. Dyr med pels - og udenDrengene. I "Solorøv" fortæller Jonas Kleinschmidt ærligt om sit forkælede liv, som dog er præget af svære tanker om dødsangst og flugten fra tankerne med et misbrug af hash. Bogen har tegninger af Rasmus Meisler. Kleinschmidt har bl.a. skrevet Drengene Begge bøger har indholdsfortegnelse og "efterord" med den voksne forfatters overvejelser. De er i serien "Min historie", som er en samling af erindringerI "Svømmer & drømmer" hylder Hanne Kvist sit almindelig liv og fortæller om barndom, familie, skoleskift og begivenheder i verden som oliekrisen og rødstrømperne. Historierne suppleres af hendes egne tegninger og fotos. Forfatteren kendes fra bl.a. Dyr med pels - og uden. I "Solorøv" fortæller Jonas Kleinschmidt ærligt om sit forkælede liv, som dog er præget af svære tanker om dødsangst og flugten fra tankerne med et misbrug af hash. Bogen har tegninger af Rasmus Meisler. Kleinschmidt har bl.a. skrevet Begge bøger har indholdsfortegnelse og "efterord" med den voksne forfatters overvejelser. De er i serien "Min historie", som er en samling af erindringer.

Bøgerne giver et godt indblik i de forskellige tidsperioder, samtidig med at vi lærer de to forfattere at kende. Det er spændende, korte historier, som læserne kan sammenligne med deres egen barndom. Illustrationerne er af høj kvalitet og understøtter historierne rigtig fint.

I samme serie kan også læses om Mette Hegnhøj i Ud og stjæle erantisPå vores side af muren og om Annette Herzog i På vores side af murenI samme serie kan også læses om Mette Hegnhøj i Ud og stjæle erantis og om Annette Herzog i .