Books / nonfiction

Sorte billeder : kunst og kanon


Description


Introducerer genren passionisme med tekst og billeder af de 8 mere og mindre kendte eller oversete kunstnere: Thomas Kluge, Ulrik Møller, Peter Martensen, Preben Fjederholt, Odd Nerdrum, Michael Kvium, Balder Olrik og Martin Bigum.

Content

Latest edition,

Introducerer genren passionisme med tekst og billeder af de 8 mere og mindre kendte eller oversete kunstnere: Thomas Kluge, Ulrik Møller, Peter Martensen, Preben Fjederholt, Odd Nerdrum, Michael Kvium, Balder Olrik og Martin Bigum ; Af indholdet: Passionisterne: Odd Nerdrum, Thomas Kluge, Ulrik Møller, Preben Fjerderholt, Peter Martensen, Balder Olrik, Martin Bigum, Michael Kvium


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (6)


The libraries' assessment

By

By

Jørgen Bartholdy

Fagfolk med en bevidst tilgang til kunsthistorien må med denne udgivelse tage stilling til en ny -isme, passionismen, som forfatteren definerer som en kunstretning, hvis udøvere arbejder i en naturalistisk tradition, der bevidst adskiller sig fra den øvrige samtidskunst. Der er således tale om både en kanon over denne kunstretnings nordiske udøvere og om en diskussion af kanonbegrebets dannelse og betydning i kunsten i almindelighed.

Merete Sanderhoff er kunsthistoriker og -skribent. Hun har virket i flere sammenhænge og udgivelsen af Sorte billeder udløser også et arrangement på Statens Museum for Kunst. Sprogligt og indholdsmæssigt er bogen på højde med sit eget store ambitionsniveau: at dreje den moderne kunsthistorie så meget, at der bliver plads til et bredere kunstnerisk projekt. En central del af bogen, beskrivelsen af 8 nordiske nutidskunstnere fra Odd Nærum over Martin Bigum til Michael Kvium, vil dog have interesse udenfor en snæver kreds af professionelle.

Bogen er en kunsthistorisk markør, der med præsentationen af en ny -isme ikke kan sammenlignes, men nok efterfølges.

En introduktion af en ny kunstretning, passionismen, der bl.a. illustreres med en præsentation af 8 nordiske samtidskunstnere og deres værker.


Kristeligt dagblad

d. 21. Feb. 2008

By

By

Camilla Jalving

d. 21. Feb. 2008


Information

d. 29. Oct. 2007

By

By

Matthias Hvass Borello

d. 29. Oct. 2007


Peripeti

Nr. 9 (2008)

By

By

Erik Exe Christoffersen

Nr. 9 (2008)


Politiken

d. 30. Dec. 2007

By

By

Peter Michael Hornung

d. 30. Dec. 2007