Books / fiction for children / romaner

Springtur


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


De to unge, Allan og Maja, har hver deres ulykkelige og småkriminelle forhistorie, men efter deres tilfældige møde synes fremtiden lidt lysere.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (6)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Jens Mygind Sørensen (skole)

d. 18. Dec. 2018

Allan, 19 år, forhindrer i sidste øjeblik den 18-årige Maja i at kaste sig foran toget. De får nu en dag sammen, en fin skildring af vågnende forelskelse mellem de to ret tilbageholdende unge.Ind imellem får vi så i ret hurtigt skiftende tilbageblik (uden særlig markering, det eneste svære ved bogen) lidt om baggrunden. Allans far er død, moderen nervesvækket med flere selvmordsforsøg.På kostskolen lokker den psykisk stærkere Kim ham ud i kriminalitet. Lige nu er han på springtur og melder sig i bogens slutning. Maja er lige så svag, domineret af de borgerlige forældre, sidenoprørsk, men så overtager først Anders, siden en stærkere veninde herredømmet og lokker hende ud i halvprostitution. Skolen opgiver hun. Også hun vil nu vende tilbage, og der anes lidt håb, Majasskæbne er nok knap så sandsynlig som Allans. Sproget er enkelt, dialogpræget, med få ledsætninger. I stil og problembehandling ligger den nær triviallitteraturen, men den har kvaliteter, kan væreen godlæsemotiva-tion. Anbefales. Fra 7. kl.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Vibeke Munch Kofoed (børn)

d. 18. Dec. 2018

Allan på 19 år er netop »sprunget« fra fængslet, da han møder Maja og hindrer hende i at springe ud foran et tog. De stikker af sammen i en stjålen bil, bryder ind i et sommerhus og vendersenere tilbage, berigede af oplevelsen og med mod på at se fremtiden i møde - måske i fællesskab? I denne spinkle handlingsramme, der tidsmæssigt strækker sig over 1 døgn, skifter synsvinklen heletiden mellem Maja og Allan, hvorved brikker til deres fortid langsomt falder på plads. Allan er en svag type, der siden faderens død har rodet sig ind i kriminalitet, og nu afsoner en fængselsdom.Maja fra det småborgerlige miljø er rodløs og følelsesmæssigt i krise af et dobbeltliv som gymnasieelev og prostitueret. En ganske veldrejet, men ikke særlig dybtgående historie, hvor beskrivelsenaf miljøet, personernes motiver til deres handlinger og den pos. slutning ikke er helt overbevisende, Handlingen, der skrider roligt frem, rummer dog en vis indre spænding, hvor læseren fastholdesbl.a. i kraft afbogens komposition, startende med Majas selvmordsforsøg. Sproget er flydende og letlæst med korte, knappe sætninger og en del (kortfatet) dialog. En hurtigt læst gnnemgangsbog ommiddelklassens rodløse unge for ungdoms- og voksenafd. Fra ca. 14 år, evt. voksne læseuvante.


Lands-avisen Aktuelt

d. 9. Aug. 1982

By

By

Steffen Larsen

d. 9. Aug. 1982


Berlingske tidende

d. 6. July 1982

By

By

Jens Kistrup

d. 6. July 1982


Børn & bøger

årg 35, nr 8 (1982)

By

By

Pia

årg 35, nr 8 (1982)


Jyllands-posten

d. 11. Aug. 1982

By

By

Hips

d. 11. Aug. 1982