Books / fiction for children / romaner

Store Kvidder

Del 2 of Lille Kvidder

Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Kvidder på 6 år har fået en lillebror, som hun nærer en vild og øm kærlighed til. Fuld af undren møder hun de voksnes forbud mod hendes samtaler med den store grimme, men menneskevarme Janne, der bor på sindssygehospital.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (3)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Tage Aarup (skole)

d. 18. Dec. 2018

For et års tid siden kom bogen om pigen, som havde et navn, hun ikke brød sig om og derfor blev kaldt Lille Kvidder. Historien om hende fortsættes nu i bogen om Store Kvidder, hvor hun erblevet 6-7 år gammel. Kvidder er et følsomt og fornøjeligt barn i rivende udvikling. Hun lærer at køre på cykel, hun begynder at gå til klaverspil - til ringe fornøjelse for spillelærerinden, hunstifter bekendtskab med en ældre herre fra det nærliggende statshospital - til forældres og naboers store forfærdelse, og hun får en ny lillebror, som optager hende vældig meget. Det er vel ikke endybdeborende psykologisk beskrivelse, men den afdækker dog alligevel mange af de tanker og følelser, som rører sig i et barn, der på fulde omdrejninger er i færd med at udvide horizonten. En sjovog velskrevet bog, som vil være velegnet til oplæsning for Kvidders egen aldersklasse - selvlæsning i 3.-4. kl.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Karin Vibeke Schou (børn)

d. 18. Dec. 2018

Lille Kvidder er blevet lidt større, og det er blevet til et efterfølgende bind. Hun har nu løse tænder, lange stilkede ben og er ellers sit gamle snakkende jeg. Handlingen strækker sig overgodt 1 års tid, og Kvidder oplever mange sorger og glæder. Hun får bl.a. en lillebror som hun fuldstændig taber sit hjerte til, familien flytter og hun bliver gode venner med en »Beckis-tosse«.Kvidders tanke- og begrebsverden helt forskellig fra de voksnes, forekommer psykologisk meget rigtigt beskrevet. Man kan tydeligt genkalde sig barnets uhåndterlige angst for f.eks. »farlige mænd«,død og svømmeundervisning. Meget stærk virker kontrasten mellem de voksnes skræk overfor Kvidders varme forhold til »Beckis-tossen«, som de ikke forstår, og det virkelig farlige som Kvidder aleneoplever med en mand i skoven, men som hun ikke får fortalt. Bøgerne om Kvidder er gode - også for voksne der kan blive mindet om og få et indblik i, hvilket langstrakt mareridt livet tit er for etbarn. De er skrevetvarmt og indlevet, men jeg er i tvivl om i hvor høj grad, de vil tale til børn. De kan selvlæses fra 10 år, oplæsningen fra 7 år, men de er for avancerede til at få mangelæsere. Store Kvidder er også ill. af forf.'s børn. 94 sider.


Politiken

d. 20. Feb. 1980

By

By

Ingerlise Koefoed

d. 20. Feb. 1980



Information and editions