Books / nonfiction for children / opgaver

Til undsætning


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Content

Latest edition, bog

Livlinen

Helte på vandet

Redning i bjergene

Redning af dyr (Søpapegøjens venner)

Teknologisk livline

At overleve!


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 13. Mar. 2009

By

By

Henrik Munch Jørgensen

d. 13. Mar. 2009

Serien Viden om verden, som denne bog er en del af, henvender sig til børn i 3.-4. klasse (9-12 år) og kan fritidslæses eller anvendes i undervisningssammenhænge til faglige læsekurser og emnearbejde. Denne bog om redningsarbejde indeholder mange actionprægede billeder, som appellerer til målgruppen. Bogen vil derfor blive flittigt udlånt til fritidslæsning til især drenge.

Bogen fortæller om, hvordan redningsarbejder af mennesker og dyr foregår forskellige steder i verden under forskellige forhold. Det er alle de spændende redningsaktioner, vi hører om med flyvende læger, bjergbestigere, helte på vandet, redninger af dyr mv. Hvilket er en "poppet" tilgang til et fagligt emne. Men det er fascinerende læsning, som målgruppen vil synes er interessant. Teksten suppleres med forklarende tegneserier, faktabokse med overlevelsestips målrettet læserens egen hverdag og flotte billeder, som fanger læserens interesse.

Der udgives meget sjældent bøger om redningsaktioner for børn på 9-12 år. Det er et efterspurgt emne, så denne bog skal nok blive flittigt udlånt.

Fængslende bog, som appellerer til sin målgruppe. Bogen er en "poppet" fremstilling af et meget alvorligt emne. Men det er spændende læsning, som kan inspirere læseren til fordybelse i andre bøger om emnet.