Books / nonfiction for children


Content

Latest edition,

En ubåd

Den første ubåd

I krig

Langt nede i dybet

Danske ubåde

Den største


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 8. Mar. 2019

By

By

Karsten Boll

d. 8. Mar. 2019

En ubåd sejler på vandet eller under vandet. Man bruger den i krig eller til at finde ting. Dette og meget mere kan du læse om i bogen. For 7-8 år.

"Min første bog" - "Ubåd"- starter med en kort definition af, hvad en ubåd er. Dernæst lidt om den første ubåd og dens opfinder. Så kommer der et opslag om ubåde i krig, der efterfølges af et opslag om ubåden som redskab til at undersøge havbunden på dybe steder. Der sluttes af med et opslag om de danske ubåde og et opslag om verdens største ubåd. Ordforklaringer er i gule firkanter ved selve opslaget. Der er indholdsfortegnelse og bagest en side med henvisninger til andre materialer, besøgssteder samt få stikordshenvisninger. Teksten har lettal 15.

Meget flotte billeder, som understøtter den korte tekst.

Hvad er der inden i ubådeUndervandsbåde og Undervandsbåde er to andre titler om ubådeHvad er der inden i ubåde og er to andre titler om ubåde.