lorem ipsum dolor sit amet ...
Tidsskrift
Pick up your orders at your preferred library
Books / nonfiction for children / billedbøger
Billedbog, 2017
The article is a part of
The articles in are frequently about
In
All registered articles grouped by issue
...
...
...
...
...
Kig og snak om årstiderne
Christine Henkel
Alle mulige ord om sommeren : billedordbog om en af de fire årstider
Lucia Fischer
Dyrenes reder
Alejandro Algarra
Lær årstiderne at kende med Mumi og Lille My
Riina Kaarla
De første 100 ord om vejret
Fran Bromage
Dyrenes sanser
Alejandro Algarra
Villads fra Valby : sikker i trafikken
Dina Gellert
De første 100 ord om Jorden
Fran Bromage
Jeg kender en dyrepasser
Ralf Butschkow
Vil du vide mere om klimaet?
Núria Roca
d. 6. Jan. 2017
By
By
Henriette Camilla Jensen
d. 6. Jan. 2017
Billedbog med nysgerrige Ida og Valdemar om vejret og årstiderne. Følg med på deres rejse i naturen og få nogle fakta om årstiderne. For de 4-8-årige, god til emnearbejde for de ældste børnehavebørn eller i indskolingen.
Bogen indledes med præsentation af Ida og Valdemar og en række spørgsmål, som besvares i bogen. Først beskrives solens rolle i de skiftende årstider. Jorden drejer rundt, og vi skifter mellem dag og nat, lys og mørke, varme og kulde. Ved at fortælle om Ækvator besvares spørgsmålet: Hvorfor er der årstider? Så går bogen over i en beskrivelse af de 4 årstider. Forårsvejr med variationer. Nogen gange med blæst, regn eller hagl. Men også frodigt med knopper og skud på planter samt dyreunger. Sommervejr med varme og sommerbyger, og en advarsel om at beskyttes huden. Efterår med kortere dage, fugletræk og høst. Til sidst vinter med kulde og sne, hvor dyrene samler forråd eller går i hi. Ringen sluttes med at foråret nærmer sig igen. Afslutningen er et grundigt stikordsregister med forklaringer. Bogen er en del af serien "Nysgerrig på naturen?" som også omfatter Dyrenes farverDyrenes rederDyrenes sanser, Dyrenes reder og Dyrenes sanserBogen indledes med præsentation af Ida og Valdemar og en række spørgsmål, som besvares i bogen. Først beskrives solens rolle i de skiftende årstider. Jorden drejer rundt, og vi skifter mellem dag og nat, lys og mørke, varme og kulde. Ved at fortælle om Ækvator besvares spørgsmålet: Hvorfor er der årstider? Så går bogen over i en beskrivelse af de 4 årstider. Forårsvejr med variationer. Nogen gange med blæst, regn eller hagl. Men også frodigt med knopper og skud på planter samt dyreunger. Sommervejr med varme og sommerbyger, og en advarsel om at beskyttes huden. Efterår med kortere dage, fugletræk og høst. Til sidst vinter med kulde og sne, hvor dyrene samler forråd eller går i hi. Ringen sluttes med at foråret nærmer sig igen. Afslutningen er et grundigt stikordsregister med forklaringer. Bogen er en del af serien "Nysgerrig på naturen?" som også omfatter Dyrenes farver, og Dyrenes sanserBogen indledes med præsentation af Ida og Valdemar og en række spørgsmål, som besvares i bogen. Først beskrives solens rolle i de skiftende årstider. Jorden drejer rundt, og vi skifter mellem dag og nat, lys og mørke, varme og kulde. Ved at fortælle om Ækvator besvares spørgsmålet: Hvorfor er der årstider? Så går bogen over i en beskrivelse af de 4 årstider. Forårsvejr med variationer. Nogen gange med blæst, regn eller hagl. Men også frodigt med knopper og skud på planter samt dyreunger. Sommervejr med varme og sommerbyger, og en advarsel om at beskyttes huden. Efterår med kortere dage, fugletræk og høst. Til sidst vinter med kulde og sne, hvor dyrene samler forråd eller går i hi. Ringen sluttes med at foråret nærmer sig igen. Afslutningen er et grundigt stikordsregister med forklaringer. Bogen er en del af serien "Nysgerrig på naturen?" som også omfatter Dyrenes farver, Dyrenes reder og .
Teksten er på et højt niveau og egner sig mere til emnearbejde end fritidslæsning. Tegningerne er søde og vil hovedsagelig tiltale de yngste læsere.
Årstiderne præsenteres også i Året rundtAlt om vejret. Vejret behandles grundigere i Alt om vejretÅrstiderne præsenteres også i Året rundt. Vejret behandles grundigere i .