Games / computergames

Way of the samurai 4


Description


Rollespil. Tag rollen som en Samurai i det gamle Japan. Du kan vælge at tilslutte dig forskellige fraktioner, som alle kæmper om magten. Kæmp mod andre Samurai'er og saml point og opbyg din figur. I smedjen kan du få smedet dit eget Samuraisværd. Bliv instruktør i din egen Samurai-skole/Dojo og gør skolen til byens bedste.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 23. Oct. 2012

By

By

Finn Wraae Poulsen

d. 23. Oct. 2012

Playstation 3. Adventurespil-rollespil om det historiske Japan med indlagte kampsekvenser. Rating på 15 år, men kan spilles af unge fra ca. 12-13 år. Spillet er på engelsk.

Spillet foregår i Japan i 1855 og udspiller sig i den lille havneby Amihama. Man starter spillet med at oprette en samurai, som i starten af spillet bliver færget ind til havnebyen. Her bliver man straks involveret i en konflikt der udspiller sig mellem 3 tre fraktioner: regeringsvenlige styrker, regeringsfjendtlige oprørere, som ikke ønsker udenlandsk indflydelse i landet, eller den britiske flåde, som er stationeret i byen for at forhandle en fredstraktat. Kampsekvenserne er ikke specielt udfordrende, men giver mulighed for at samle våben og point eller for at få smedet sit helt eget samuraisværd i smedjen. Der er mulighed for blandt andet at spille et minispil, hvor man ved nattetid skal forsøge at snige sig ind i et hus til et romantisk rendezvous, uden at vække beboerne. Man kan også blive instruktør i en samuraiskole og herigennem opbygge sit ry som samurai.

Sengoku basara - samurai heroes og Afro samurai er 2 samurai-spil, som har mere fokus på det actionprægede end dette spil.

Spillet vil uden tvivl tiltale brugere, som er interesseret i samurai'er og i Japansk historie, medens jeg tror at actionfans, som tror de har fået fingre i et adrenalinpumpende kampspil, vil blive lidt skuffede, da kampsekvenserne hører til spillets svageste del. Holdbarheden er i orden, da man kan vælge forskellige fraktioner i spillet. Rollespils-elementerne i spillet vil givetvis også tiltale mange.



Information and editions