Bøger / faglitteratur til børn

Amerika på Franklin D. Roosevelts tid : 1929 til 1948


Beskrivelse


Om almindelige amerikaneres hverdagsliv, om Wall Street-krakket og dets konsekvenser, om 2. verdenskrig samt om velstandsstigningen derefter. Mange farveillustrationer.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 16. nov. 1999

af

af

Ole Frøslev Christensen (skole)

d. 16. nov. 1999

I ottende bind af USA's historie er Franklin D. Roosevelt den gennemgående figur. På dobbeltopslag med korte leksikale tekster og store informative anskuelsesbilleder samt mindre illustrationer (tegninger eller fotos) med uddybende billedtekster fortælles der om krakket, New Deal og Dust Bowl-erosionskatastrofen. Dertil indblik i samfærdsel, sport og familieliv. Verdenskrigen dominerer naturligvis med i alt 16 sider, og bogen slutter med et opslag om efterkrigstidens ny USA. Herudover findes oversigter, infotavler, kort og en nødvendig om end ikke fyldestgørende ordliste, litteraturfortegnelse og stikordsregister. Teksterne giver gode forklaringer på mange ting og virker i det hele taget mere tilgængelige end i bd. 5 om Lincolns epoke. Både forfatter og oversætter er forskellige i de to bind. De rigt detaljerede anskuelsesbilleder fortæller meget, selvom personernes stive træk og blikke giver et ejendommeligt indtryk. Tekst og illustrationer fungerer bedre sammen end i bd. 5, og bogen kan sagtens give elever fra 5.-6. klasse et indtryk af perioden. Underholdende kiggeri er en nærliggende anvendelsesmulighed.


Bibliotekernes vurdering

d. 16. nov. 1999

af

af

Elisabeth Bennetsen

d. 16. nov. 1999

Fagbog i serien om USA's historie, hvor de enkelte bind er hægtet op på en kendt person, her F.D. Roosevelt. Det er en bog, man ikke kan undgå at få lyst til at gå på opdagelse i. Stoffet præsenteres nemlig friskt og indbydende med store typer i mange små afsnit, faktabokse og spændende illustrationer, såsom samtidige fotos, plakater og fortællende og detaljerede farvelagte tegninger. Det er ikke en egentlig biografi om Roosevelt. Han fungerer mere som den røde tråd i et spændende og dramatisk kapitel af landets historie. Bogen fortæller letforståeligt og flydende om store politiske begivenheder, bl.a. det store krak og New Deal-programmet. Men den beskriver også den almindelige amerikaners hverdag med tøj til at vokse i, suppekøkkener og radiolytning. En stor del af bogen optages af anden verdenskrig, og krigens baggrund og forløb ridses op. Samtidig hører man om, hvordan krigen påvirkede dagliglivet i USA. Hjulene ruller igen, kvinderne er på arbejde, og efter krigen tager velstanden fart. Amerikansk selvfølelse præger teksten lidt, men som en overskuelig og interessant gennemgang fungerer den godt fra 12 år. Bogen har register, ordliste, litt.liste og tidsoversigt. Emnet beskrives delvist i Roosevelt og USA i krig 1992.


Folkeskolen

Årg. 117, nr. 42 (2000)

af

af

Hans Erik Berthelsen

Årg. 117, nr. 42 (2000)



Informationer og udgaver