Books / nonfiction

Antropocæn : menneske, samfund og dannelse i en ny tidsalder


Description


Antologi som består af 12 bidrag som hver anskuer tidsalderen antropocæn fra hver sin vinkel. For akademikere og andre med interesse for menneskets indflydelse på Jorden.

Content

Latest edition,

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 1. Nov. 2024

By

By

Kirstine Louise Grøngaard

d. 1. Nov. 2024

Antologi som består af 12 bidrag som hver anskuer tidsalderen antropocæn fra hver sin vinkel. For akademikere og andre med interesse for menneskets indflydelse på Jorden.

Bogen indledes med at redegøre for to grundbetydninger af begrebet, nemlig antropocæn som epoke og antropocæn som en ny verdensforståelse. Ordet er sammensat af flere græske ord og er valgt fordi menneskets aktiviteter påvirker jorden så meget at det medvirker til ændringer i jordens tilstand. De 12 kapitler er skrevet af forskellige bidragydere og omhandler bl.a. dannelse, mode, zoonoser og klima. De er alle bygget op med en indledning, brødtekst og en konklusion og er hver især ca. 20 sider. Der er uenighed om, hvornår den antropocæne periode startede og den holocæne periode sluttede. Nogle mener at antropocæn begyndte efter 2. verdenskrig, hvor andre mener, at vi stadig befinder os i den holocæne periode. Bogen indeholder kildehenvisninger og figurer.

En fagbog med et højt fagligt niveau. Bogen har et hav af referencer og kilder til viden, så den rette læser vil helt sikkert føle sig oplyst.

AntropocænPlanetære frakturer og Planetære frakturer giver ligeledes en introduktion til begrebet antropocænAntropocæn og giver ligeledes en introduktion til begrebet antropocæn.



Information and editions