Books / fiction / noveller

Conan - sort lotus


Description


Fem actionfyldte fantasyfortællinger om barbaren Conan, der med sværd og rå muskelkraft kæmper sig igennem en brutal verden med krig, fjender, magi, monstre og smukke kvinder. Episk og klassisk fantasy for unge og voksne fantasylæsere.

Content

Latest edition,

Elefantens tårn

Den sorte kysts dronning

Skumringens Xuthal

Den sorte rings folk

Røde søm


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 2. May 2025

By

By

Anya Voel

d. 2. May 2025

Fem actionfyldte fantasyfortællinger om barbaren Conan, der med sværd og rå muskelkraft kæmper sig igennem en brutal verden med krig, fjender, magi, monstre og smukke kvinder. Episk og klassisk fantasy for unge og voksne fantasylæsere.

Conan af Cimmeria blev skabt i 1932 af den amerikanske forfatter Robert E. Howard (1906-1936), som med sine fortællinger grundlagde sværd og trolddom-genren, en subgenre indenfor fantasy. Conan stammer fra det fiktive land Cimmeria i en rå og voldelig verden, fyldt med mystiske væsner og mørk trolddom. Conan begynder sin rejse som lejesoldat, tyv og eventyrer og ender som konge af Aquilonia. I "Elefantens tårn" er Conan på tyvetogt og bryder ind i en ond troldmands fæstning på jagt efter en kostbar diamant. I "Den sorte kysts dronning" er krigeren blevet pirat og i "Skumringens Xuthal" går Conan i kamp mod den mægtige dæmon, Thog. I "Den sorte rings folk" udfordrer han en hel verdensorden, mens han i "Røde søm" står overfor en drage og en civilisation i ruiner. Bogen afsluttes med et efterskrift af forsker Kasper Opstrup.

Bogens visuelle udtryk tiltrækker blikket med sit flotte sort- og sølvfarvede indbundne omslag og sorte bogblok. Fortællingerne er velskrevne og fremstår varierede, tidløse og tempofyldte, og som læser imponeres man især af Howards detaljerede verdensopbygning.

Witcheren Geralt fra Rivia har flere fællestræk med barbaren Conan i fantasybogserien "Witcheren" af Andrzej Sapkowski, hvor Det sidste ønske er 1 del.