Books / nonfiction for children

En bog om genbrug. Af papir, glas og metal


Description


Jordens kredsløb og forbrugersamfundet, om genanvendelse, genindvinding og genudnyttelse af forskellige ting. Bagest: Adresseliste over genbrugsinstitutioner.

Content

Latest edition,

[I] : Af papir, glas og metal. - [II] : Af plast og andet affald


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Jens Jørgen Laursen (skole)

d. 18. Dec. 2018

I disse to bind om genbrug viser det sig igen, som det var tilfældet i de tre bind om olie - også Skarv's energi-serie, at det er gennemarbejdede og velrcdigerede bøger, der foreligger fraforfatteren. I sværhedsgrad henvender bøgerne sig til eleverne i 8.-10. klasse. Emnerne eller dele deraf vil dog kunne anvendes på yngre trin. Efter en grundig gennemgang af naturens kredsløb føreslæseren over i emnerne: Indsamling, sortering og produktion. Disse områder er forklaret gennem genbrug af papir, glas, metal, plast, gummi og andet affald. Bøgerne vil være velegnede som klassesæt,da flere af afsnittene kræver vejledning fra læreren. Til de to bind knytter sig et kombineret arbejdshæfte og en lærervejledning med ideer, mange af dem i form af anvisninger på praktiske forsøgmed forskellige former for affald. Bøgerne vil også kunne anvendes fra basissamlingen, da de indeholder såvel stikordsregister, ordforklaring, indholdsfortegnelse som adresse- og litteraturliste omemnet eller hertilbeslægtede emner. Mange s/h fotos og tegn. er med til at anskueliggøre de omtalte ting. Bøgerne er egnede som anskaffelse for amtscentr.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Jens Lorentzen

d. 18. Dec. 2018

Skal vort samfund undgå at drukne i affald og forurening, og skal de kommende generationer ikke overtage en verden med mangler på råstoffer fra dette overforbrugende og smid væk-samfund, må vitænke mere i genbrug end vi har for vane. Lærer og medarbejder ved tidsskriftet Kaskelot, Valdemar Kappel, har udgivet to bind i Skarv's energi-serie, hvor han behandler genbrugstanken i etsamfundsgavnligt og samfundsøkonomisk perspektiv. VK behandler sorteringsmulighederne af Danmarks ca. seks mill. tons affald fra industrier og husholdninger delt på de traditionellegenbrugsområder, papir, glas og jern, men også nyere former for genbrug som genbrug af plastmaterialer, bildæk, asfalt, beton, genindvending af f.eks. benzindampe og kompostering af vådt affald medregnorme. Teksten er overskueligt opsat med mange relevante oplysninger, der på en lettilgængelig måde giver et godt og grundigt indblik i genbrugsproblematikken. Illustreret med s/h fotos,tegninger og tabelier, sidestillet medrammeoplysninger om bl.a. store internationale forureningskatastrofer - Seveso og Minamata. Bøgerne har adresselister til genbrugsinstitutioner ogmiljøorganisationer, litteraturliste, lovstof og en god fyldig indholdsfortegnelse. For folkebibliotekets lånere ned til tolv år.