Books / fiction for children / billedbøger

Er du bange, Stella?


Description


Stella elsker at blive passet af sin storesøster Agnes. Men når Agnes fortæller spøgelseshistorier, bliver det lidt for uhyggeligt. Billedbog for børn fra 3 år.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 2. Feb. 2024

By

By

Irene Gitz Christensen

d. 2. Feb. 2024

Stella elsker at blive passet af sin storesøster Agnes. Men når Agnes fortæller spøgelseshistorier, bliver det lidt for uhyggeligt. Billedbog for børn fra 3 år.

I begge bøger møder vi Stella på 5 år, som synes, at hun har den sødeste og sejeste storesøster - den lidt ældre Agnes. I "Stella, se op" finder moren ud af, at Stella ikke ser så godt. Derfor skal de en tur til øjenlæge, og Stella skal have briller. Stella var ellers overbevist om, at hun var ved at blive blind, så hele dagen legede hun med lukkede øjne i børnehaven, men det var faktisk temmelig besværligt. I "Er du bange Stella" er det lidt kedeligt at blive passet af sin storesøster, for hun laver ikke andet end at se på sin telefon. Stella laver selv en hule, men heldigvis gider Stella godt hjælpe til, og de spiser pandekager og hygger i hulen, lige indtil at Agnes begynder at fortælle spøgelseshistorier.

Søde og underholdende historier fra en lillesøsters vinkel. Lidt sukkersød, men det opvejes fint af humoren og de fine beskrivelser af Stellas leg. Personerne har mørk hudfarve og repræsenterer dermed diversitet i billedet af, hvordan en familie ser ud, på en positiv måde.

Læs mere om at være storesøster og lillesøster i: Søster og bror - lille og storNora får brillerDer er et spøgelse her i huset. Hvis man vil læse om at få briller er denne relevant: Nora får briller og hvis man vil læse læse mere hvor spøgelser indgår, anbefales: Der er et spøgelse her i husetLæs mere om at være storesøster og lillesøster i: Søster og bror - lille og stor. Hvis man vil læse om at få briller er denne relevant: og hvis man vil læse læse mere hvor spøgelser indgår, anbefales: Der er et spøgelse her i husetLæs mere om at være storesøster og lillesøster i: Søster og bror - lille og stor. Hvis man vil læse om at få briller er denne relevant: Nora får briller og hvis man vil læse læse mere hvor spøgelser indgår, anbefales: .



Information and editions