Books / nonfiction / opskrifter

Grillkaliffen og hans lærling


Content

Latest edition,

Valg af grill - fordele og ulemper

Tips, tricks og anden god viden om grill

Morgengrillen

Grillkød

Et par fisk

Sidedish grill

Sødt og sjovt

Dyp, rub og marinade - til sødt og salt


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 13. Aug. 2014

By

By

Lars Ovesen

d. 13. Aug. 2014

Er meget velegnet for grillentusiasten og/eller for hjemmekokken. Låneren der søger inspiration til det næste måltid er bestemt heller ikke overset.

Bogen Grillkaliffen og hans lærling er, som forfatterne selv skriver, en grillkogebog udover det sædvanlige. Læserne præsenteres for ikke mindre end 44 lækre opskrifter, samt et væld af rubs, marinader og andre lækkerier, der alle kan tilberedes på grillen. Derudover får læseren en række tips og tricks fra den erfarne grillkalif og hans lærling. Bogen favner både den øvede griller men også begynderen, og der lægges ikke fingre imellem i bogens beskrivelser samt opskrifter. Jeg er personligt blevet meget inspireret og skal bestemt prøve opskriften på kaliffens lækre kebab. Selve bogen er udgivet i en super hardback kvalitet med tykke solide sider og indeholder et væld af gode fotos.

De seneste år er der udgivet en række grillkogebøger. Så for yderligere inspiration samt opskrifter se: Skøre grillerier : fra plankelaks til hindbærsnitter - alt kan grilles fra 2014.

En suverænt lækker og meget inspirerende grillkogebog. Jeg kan kun give bogen mine grillvarmeste anbefalinger og spår den nogle flotte udlån.