Books / fiction for children / romaner

Jeg lukker øjnene og ønsker


Description


Lisa søger sammen med sin bedste veninde Nova optagelse i en hemmelig pigeklub. Optagelsesprøven er lidt for hemmelig.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 4. Mar. 2014

By

By

Rikke Skram-Skuldbøl

d. 4. Mar. 2014

Romanen henvender sig til 10-12-årige piger. Forsiden formidler bogens problematikker og dilemmaer.

Romanen er en fritstående fortsættelse af Det er mig, der er Lisa, hvorfra der kan relateres til gengangere i persongalleriet. Lisa på 12 år slås med følelsen af ikke at være god nok samt drømmen om anseelse fra de populære piger. Sammen med sin bedste veninde søger hun optagelse i en hemmelig pigeklub, hvis optagelsesprocedurer hverken er stuerene eller lovlige. Det sætter flere aspekter på prøve - ikke mindst forholdet til bedsteveninden. Den for målgruppen relativt lange bog er skrevet i et letlæst sprog med god brug af direkte tale.

Der er skrevet mange romaner hvor venindetemaet er omdrejningspunkt - fx Veninder for altid, som er for samme målgruppe.

Det er en velskrevet roman, som gennem en hård ramme skildrer en følsom alder, hvor mange ting ændres i både det ydre og det indre. Jeg ser frem til en evt. tredje del i serien, som kan blive en realistisk dannelseshistorie for en ung pige.