Books / fiction for children / gå på opdagelse

Kan du finde Skygge? : søg & find med Mumitroldene


Description


Mumifamilien er på tur i Mumidalen. Det lille væsen, Skygge, er taget med, men han gemmer sig på billederne. Kan du finde ham? Findebog til børn fra 4 år.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 28. Feb. 2025

By

By

Therese Bjerre Ekman

d. 28. Feb. 2025

Mumifamilien er på tur i Mumidalen. Det lille væsen, Skygge, er taget med, men han gemmer sig på billederne. Kan du finde ham? Findebog til børn fra 4 år.

Skygge er taget med Mumifamilien på tur i Mumidalen, men ingen lægger mærke til ham. Men man kan finde ham på alle bogens myldrebilleder, når man ser godt efter. Der er også andre findeopgaver, og desuden er der sider med andre typer opgaver - fx "Hvad hører sammen to og to?". I løbet af bogen bevæger Mumifamilien sig gennem landskaber og døgnet, og til sidst når de hjem igen - og finder Skygge. På den måde fortælles der samtidig en historie.

En rigtig fin findebog, illustreret i klassisk Mumistil, med gode varierede opgaver i forskellige sværhedsgrader. Figurerne introduceres ikke, bortset fra Skygge, så det er en fordel at kende universet i forvejen - men andre kan også hygge sig med bogen.

Der er som bekendt uendelig mange findebøger, men ikke så mange med kendte børnebogsfigurer. Men et par eksempler kunne være Mumitroldene på skovturHvor er Peter Pedal?Mumitroldenes lille billedordbog - farverMumidalens alfabet og Hvor er Peter Pedal? (Ca. 50 sider), fra 2013 og 2015. Udover de utallige billedbøger og romaner om Mumitroldene, er der også papbøger til de mindste, og bøger om tal og bogstaver, fx Mumitroldenes lille billedordbog - farver og Mumidalens alfabetDer er som bekendt uendelig mange findebøger, men ikke så mange med kendte børnebogsfigurer. Men et par eksempler kunne være Mumitroldene på skovtur og (Ca. 50 sider), fra 2013 og 2015. Udover de utallige billedbøger og romaner om Mumitroldene, er der også papbøger til de mindste, og bøger om tal og bogstaver, fx Mumitroldenes lille billedordbog - farver og Mumidalens alfabetDer er som bekendt uendelig mange findebøger, men ikke så mange med kendte børnebogsfigurer. Men et par eksempler kunne være Mumitroldene på skovtur og Hvor er Peter Pedal? (Ca. 50 sider), fra 2013 og 2015. Udover de utallige billedbøger og romaner om Mumitroldene, er der også papbøger til de mindste, og bøger om tal og bogstaver, fx og Mumidalens alfabetDer er som bekendt uendelig mange findebøger, men ikke så mange med kendte børnebogsfigurer. Men et par eksempler kunne være Mumitroldene på skovtur og Hvor er Peter Pedal? (Ca. 50 sider), fra 2013 og 2015. Udover de utallige billedbøger og romaner om Mumitroldene, er der også papbøger til de mindste, og bøger om tal og bogstaver, fx Mumitroldenes lille billedordbog - farver og .