Her kan du læse om koen - hvor mange gange om dagen den bliver malket, og hvor mange liter mælk den giver. Velegnet til den første selvstændige læsning for 6-8-årige.
"Ko" er en ny titel i serien "Fakta 1", som består af fagbøger til helt nye læsere. Bogen indledes med en indholdsfortegnelse og indeholder herefter opslag med forskellige fakta om koen. Man kan bl.a. læse om dens fire maver, hvad de hedder, og hvilke funktioner de har. Flere opslag rummer faktabokse med korte, supplerende oplysninger. Bagest i bogen findes et stikordsregister samt forslag til andre bøger om køer. Bogen har et lettal på 10, og der findes elevopgaver på forlagets hjemmeside.
En informationsrig og spændende fagbog, der kommer godt rundt om emnet. Bogen er læsepædagogisk veltilrettelagt med korte ord og sætninger, hvilket gør den let at læse for de yngste elever i grundskolen. De flotte, knivskarpe farvefotos understøtter det faglige indhold på fin vis. Som de øvrige bøger i serien, er denne både oplysende og indbydende for begynderlæsere.
Andre bøger om køer er fx KøerKo eller KoAndre bøger om køer er fx Køer eller .