Books / fiction for children / romaner

Leo & Laban - det store kødben

Del 1 of Leo & Laban

Description


Det er sommer. Hundene samles i deres klubhus. De har alle et kødben med. Snus har et meget stort kødben med. Findes så store kødben? Og hvor mon Snus har fundet kødbenet henne?

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 20. Dec. 2018

By

By

Henrik Munch Jørgensen

d. 20. Dec. 2018

Tre bøger om hundene Leo og Laban, der kommer ud for forskellige sjove problemer sammen med alle deres venner. For børn mellem 7 og 9 år.

Bøgerne har lix 8 og er både skrevet og illustreret af Thomas Friis Pedersen. Vi følger hundene Leo og Laban og alle deres hundevenner, der på mange måder lige så godt kunne være mennesker, da de er klædt som mennesker og både kan tale og tænke som mennesker. Men nu er de altså hunde og minder om hunde i deres adfærd. I de tre bøger får Leo og Labans venner problemer med alt fra tidsrejser til overdimensionerede kødben og hukommelsestab. Men heldigvis kan Leo og Laban hjælpe dem på en eller anden gakket måde.

Bøgerne er sjove og illustrationerne understøtter humoren i historierne godt. Det er tre sjove bøger for børn med hang til gode grin og gakkede indfald.

Kan man lide disse bøger, vil man også kunne lide humoren i den lidt lettere serie "De små monstre" med eksempelvis titlen De små monstre - Toms arm falder af, som er illustreret af denne bogs forfatter.