Bøger / faglitteratur til børn / billedbøger

Mine første vinterdyr : en faktabog


Beskrivelse


Informativ og smukt illustreret faktabog om hvordan forskellige nordiske dyr klarer sig igennem vinteren. Til højtlæsning fra 5 år og selvlæsning fra 9 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 19. sep. 2025

af

af

Signe Rugtved Andersen

d. 19. sep. 2025

Informativ og smukt illustreret faktabog om hvordan forskellige nordiske dyr klarer sig igennem vinteren. Til højtlæsning fra 5 år og selvlæsning fra 9 år.

I "Mine første vinterdyr" lærer vi, hvordan nogle dyr, som pindsvin og grævling, går i dvale om vinteren, mens andre skifter pels eller finder nye måder at jage på. Vi får også et indblik i dyrespor og undersøger hvordan planter og træer ser ud i den kolde årstid. I "Mine første insekter" lærer du spændende fakta om alt fra eghjorten til sommerfuglen og myren; de er meget forskellige, men fælles for dem alle er at de har seks ben. I "Mine første dyreunger" kan du blandt andet læse om, hvordan dalrypen beskytter sine unger, hvor lille en bjørneunge er ved fødslen, og hvad du skal gøre, hvis du møder en dyreunge i naturen. Forfatteren har udgivet flere bøger i serien, blandt andet Mine første fugle.

Indbydende faktabøger, som vil glæde naturinteresserede børn - og deres voksne. Flotte og detaljerede illustrationer, der er charmerende og samtidig naturtro. Udgangspunktet for bøgerne er den svenske natur, men i oversættelsen har man tilpasset teksten, således at den henvender sig til danske læsere. Flere af dyrene, fx los og elg, vil dog ikke være at finde i Danmark.

Bøgerne ligner resten af serien. De er fine for familier, der gerne vil læse om Nordens dyr og planter. I Dyr i byen møder vi nogen af de vilde dyr, som lever tæt på os mennesker.