Books / fiction / romaner

Pigen på perron 1


Description


Tjekkiske Eva og engelske Pamelas skæbner flettes sammen under 2. verdenskrig, da de begge på hver deres måde involveres i de Kindertransporter, der redder jødiske børn ud af Prag. For læsere af historiske romaner med stærke kvindelige hovedpersoner.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 26. July 2024

By

By

Christine Christensen

d. 26. July 2024

Tjekkiske Eva og engelske Pamelas skæbner flettes sammen under 2. verdenskrig, da de begge på hver deres måde involveres i de Kindertransporter, der redder jødiske børn ud af Prag. For læsere af historiske romaner med stærke kvindelige hovedpersoner.

Eva er kun 16 år, da hun i 1930 voldtages af en gruppe Hitlerjugend - en begivenhed, der får stor betydning for hendes liv og især hendes store musikalske talent. Pamela bor i London med sin mand og er dybt involveret i at hjælpe jødiske børn og deres familier, da krigen for alvor blusser op i Europa. Gennem sit nødhjælpsarbejde kommer Pamela i kontakt med Nicholas Winton, der transporterer tjekkiske børn til England, og hun tager selv en lille tjekkisk pige til sig. Under krigen er Eva bosat i Prag med sin mand, men da Hitler invaderer Tjekkoslovakiet sendes både hun og hendes mand til Theresienstadt. Deres eneste lyspunkt er tanken om, at deres datter nåede i sikkerhed med toget til England.

Velskrevet roman om 2. verdenskrigs mange skæbner, om krigens gru og de umenneskelige vilkår i lejrene. Men også en fortælling om håb og tro og om medmenneskelig hjælpsomhed. Et stort persongalleri med mange sideløbende historier gør det lidt svært at finde rundt i tidslinjen, men historien fungerer hænger fint sammen alligevel.

Læs også Pam Jenhoffs bøger om anden verdenskrig. Børnene fra Villa Emma handler også om reddede børn.