Books / nonfiction

Rockere og bandemedlemmer i Danmark


Description


Med et psykologisk og socialt udgangspunkt undersøges de faktorer, der ligger til grund for at nogle unge mænd indfanges af det kriminelle bandemiljø.

Content

Latest edition,

Introduktion til rocker- og bandemiljøet

Rockere og bandemedlemmers opvækstvilkår

Indeni og udenpå

Personlighed, forstyrrelser og miljøerne

Tiltrækning og retfærddigggørelse

Når livet bliver til virkelighed

Det offentlige Danmark

Rockere, bandemedlemmer og fængslet

Det formaliserede exit

Den arbejdende relation

Forandring og proces


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


The libraries' assessment

d. 20. Sep. 2019

By

By

Jytte Bræmer

d. 20. Sep. 2019

Kom med bag avisoverskrifterne og får fakta og en grundig viden om rocker- og bandemiljøet i Danmark. For socialarbejdere, politi, politikere og alle, der ønsker at blive klogere på et samfundsproblem. Kan også bruges til opgaveskrivning på ungdomsuddannelserne.

Bogen kommer grundigt rundt om emnet. Hvad er forskellen på rockere og bander? Hvilke grupper af unge tiltrækkes af dem, hvilke familiebaggrunde og personlighedstræk fremmer lysten til at gå ind i disse stærke fællesskaber? Hvordan er forholdet til det offentlige og politiet? Hvordan er hverdagslivet i miljøerne, og hvordan går det i fængslerne? Hvad går exitprogrammer ud på, og virker de? Bogen afsluttes med afsnit til de professionelle, der arbejder med de grupperinger. Hvordan gribes relationsarbejdet an, og hvilke faldgruber skal man have øje for?.

Bogens forfattere har hhv. en psykolog- og en socialfaglig baggrund og har begge arbejdet indenfor rocker- og bandemiljøerne. Den viden fra praksis træder tydeligt frem i bogen, der bærer præg af indgående viden om såvel statistisk materiale som hverdagsliv, kultur og tænkning i miljøerne.

Der findes bøger om bandekrig bl.a. BandekrigBad standingOmar - og de andre og om exit Bad standing. Omar - og de andre beskriver de marginaliserede miljøer og grobunden for bandemiljøet. Men den aktuelle er den, der kommer bedst rundt om alle aspekter af rocker- og bandemiljøetDer findes bøger om bandekrig bl.a. Bandekrig og om exit . Omar - og de andre beskriver de marginaliserede miljøer og grobunden for bandemiljøet. Men den aktuelle er den, der kommer bedst rundt om alle aspekter af rocker- og bandemiljøetDer findes bøger om bandekrig bl.a. Bandekrig og om exit Bad standing. beskriver de marginaliserede miljøer og grobunden for bandemiljøet. Men den aktuelle er den, der kommer bedst rundt om alle aspekter af rocker- og bandemiljøet.


P [online]

d. 30. Jan. 2020

By

By

Elsebeth Borregaard Nielsen (f. 1953-02-20)

d. 30. Jan. 2020