For rebellen Rule Archer er Shaw Landon den overlegne overklassepige. Shaw intimideres ikke af Rules rå personlighed, piercinger og tatoveringer, og hun har længe været hemmeligt forelsket i ham. Efter en aften i byen kan Shaw og Rule ikke længere benægte tiltrækningen imellem dem. Sexet kærlighedsroman for især yngre voksne.
På overfladen er Rule Archer og Shaw Landon hinandens modsætninger: Rule er den punkede bad boy, der tager en ny pige med i seng hver nat, mens Shaw er den dydige universitetsstuderende. Hun var også Rules afdøde tvillingebror Remys pige. Shaw har været forelsket i Rule fra deres første møde, og hvor hun altid har levet op til andres forventninger, har han altid accepteret hende, som hun er. Men Rule ser kun sin brors pige i Shaw, på trods af at hun kender ham som ingen anden og rummer hans mørke. Bogen er 1.del af serien "Marked men" og den første på dansk fra amerikanske Jay Crownover (f.1978), mens der på engelsk er udkommet flere bøger i serien.
Sexet new adult-roman, hvor modsætninger mødes. Det er godt og underholdende stof. Gnisterne flyver mellem de to hovedkarakterer i fortællingen, hvor sproget er ligefremt, og dialogerne flyder let. Skiftende synsvinkler giver et nuanceret blik på personernes indre konflikt og driver historien fremad. En god og medrivende læseoplevelse.
Lignende fængslende titler er fx Sig nej til migScotland StreetAlt det vi aldrig kom os over, Scotland Street og Alt det vi aldrig kom os overLignende fængslende titler er fx Sig nej til mig, og Alt det vi aldrig kom os overLignende fængslende titler er fx Sig nej til mig, Scotland Street og .