Books / fiction for children / noveller

Syndefaldet og andre historier : en novellesamling


Description


13 noveller skrevet i forbindelse med Aarhus Litteraturfestival Vild med Ord. De har ikke noget fælles tema, men handler blandt andet om tvangsægteskab, sekter, barnemord og identitet.

Content

Latest edition,

Alting er mærkeligt(Jacob Bjerg)

Øjnenes løgn(Nanna Olsen)

En anden end dig(Clara Poulsen Birch)

Kærlighed og croissanter(Solbjørg Fogde)

Eventyrets pris(Isabel Mannemar, Isabel Mannemar og Lucia Mathilde Carlsen Flensborg)

Mørkt sind(Maja Nørgaard Linderoth)

Tomheden og en marcipanhjort(Esther Hørby Rørbæk)

Et hjerte af guld(Josephine Boldt Lundby)

For evigt(Maria Picard Kai)

Blod(Kristian Klüver Vestergaard)

Den visne verden(Freja Thode Hougaard)

Tinsmykket(Agnes Gejl)

Der findes ikke monstre(Karoline Huberte Carlsen Flensborg)


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 12. Sep. 2013

By

By

Henriette Olesen

d. 12. Sep. 2013

Udgivelsen er en novellesamling af alle vindernovellerne fra Aarhus Litteraturfestival Vild med ORD. Det er aarhusianske unge i alderen 11-15 år, der har skrevet novellerne. Antologien har fået titlen Syndefaldet og andre historier forsiden er gul og viser slangen, der sammen med Adam og Eva læser i en bog. Den vil kræve aktiv formidling for at nå målgruppen.

Der har i år ikke været noget fælles tema for novellerne. De er meget forskellige i tema, bl.a. om tvangsægteskab, sekter og rodløshed og svinger også meget i kvalitet. Nogle af novellerne er fremragende, og andre virker knap så gennemarbejdede, men fælles er en meget høj kvalitet taget i betragtning af, at de kommer direkte fra de unge selv. Novellesamlingen kan bruges i undervisningsforløb eller til inspiration for skrivelystne unge.

Dette er femte gang Aarhus Litteraturfestival Vild med ORD udgiver en novellesamling af vindernovellerne i en skrivekonkurrence for børn og unge. Derudover kan man også sammenligne med udgivelserne fra diverse forfatterskoler blandt andet Ingen kunstnerisk værdi og Ungt blæk.

Antologier skrevet af unge er desværre svære at låne ud på bibliotekerne. De kan bruges til undervisning om skrivning, eller som inspiration til skrivelystne børn og unge.