Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Makkere


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


2 unge kriminelle med meget forskellig baggrund er på kup sammen. Aftenens forskellige dramatiske forløb forstærker magtkampen mellem dem til en kamp på liv og død.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (5)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

E. Skov Holst (skole)

d. 18. dec. 2018

Bjarne og Christian er to ungdomskriminelle, der danner makkerskab ved et røverisk overfald på et socialkontor. De flygter i en stjålen bil, og under hasarderet kørsel i spirituspåvirkettilstand, rammer de forsætligt en motorcyklist, som forulykker. Under den videre flugt trænger de ind til en tilfældig familie på 4 personer (deriblandt 15-årige Mette) og holder dem som gidsler.Hele forløbet viser, at det er så som så med makkerskabet. Bjarne er initiativtageren, og hans ondskabsfuldhed går også ud over Christian, som er svag og udnyttes. Handlingen kulminerer islutningen, hvor Christian skyder Bjarne, tirret af dennes grovheder over for ham og forsøg på seksuelt overgreb over for Mette. - Bogen afsluttes med en beskrivelse af drengenes baggrund tilforklaring af deres handlinger. -Begivenhederne ses fra Christians synsvinkel. Der er passager, der gentages og er langtrukne, for Chris er ikke hurtigt opfattende. Men det er også med til atfortætte spændingen og karakterisere de toungdomsforbrydere på særdeles troværdig vis. - Makkere har enkelte s/hv. illustrationer og en farvelagt forside af Palle Pio. Der er stavelsesdeling afvanskeligere sammensatte ord og god linieafstand. En god, realistisk ungdomskrimi.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Margot Andreasen (børn)

d. 18. dec. 2018

Både Bjarne og Christian har en kriminel fortid, men medens Christian beskrives som et produkt af sin belastede sociale baggrund, skildres Bjarne nærmes som en psykopat. - Det er Bjarne, derer lederen i foretagendet, da de bryder ind på et socialkontor, stikker en socialarbejder ned og løber med pengekassen. Senere kommer de ind i en forrygende biljagt med politiet lige i hælene.Efter nogle voldsomme manøvrer kører de galt, hvorefter de trænger ind i et hus, hvor de truer familiemedlemmerne med deres våben. Bjarne har en særlig forkærlighed for husets unge »lækre« datter,som han især nyder at nedværdige. Denne nedværdigelse med klare sexuelle undertoner kulminerer i et forsøg på at voldtage hende. Dette bliver dog til sidst for meget for Christian, som skyderBjarne. - Bogen er bygget op omkring voldelige overgreb samt den primitive psykologiske terror, som Bjarne skrupelløst udøver over for Christian og bogens øvrige personer. - Jeg har ikke tidligerelæst så rå en ungdomsbog somdenne, hvori der virkelig er kælet for detaljerne i den psykopatiske terror. Bogens temabehandling forekommer mig at ligge på linje med sensationspressens rutineredevoldsbeskrivelser med den sexuelle pirring som prikken over i'et. Kan læses fra 13 år.


Børn & bøger

årg 34, nr 6 (1981)

af

af

Pia

årg 34, nr 6 (1981)


Lands-avisen Aktuelt

d. 10. aug. 1981

af

af

Steffen Larsen

d. 10. aug. 1981


Berlingske tidende

d. 18. aug. 1981

af

af

st

d. 18. aug. 1981