Bøger / skønlitteratur til børn / undervisningsmaterialer

Ridder Sven

Del af Superbørn

Beskrivelse


Læseren præsenteres for ordene drage, bue og pil, sværd, kamp, og skjold. Sven drømmer. Han og Selma kæmper mod en farlig drage, men Svens skjold går i stykker.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

af

af

Lisbeth Thue Hansen

To indbydende titler i serien Superbørn, der nu omfatter 12 små bøger. De egner sig til begynderlæsere fra 5 år/børnehaveklasse/1. klasse, let-tal 6-7. Med hjælp fra en voksen samt barnets gæt af ordbilled, vil bøgerne give succesfornemmelse af at kunne læse.

Serien og makkerparret bag er kendt for udarbejdelse af læsepædagogisk letlæsningsmateriale. Bøgerne er ens opbyggede. Et ord præsenteres i tekst og billede. På højresiden viser en illustration, hvor figuren indgår. Efter præsentation af flere ord, sættes disse ind i små sætninger, der danner en lille historie. Historierne er bygget op omkring de samme 5 superbørn. I Ridder Sven præsenteres læseren for ordene drage, bue og pil, sværd, kamp og skjold. I en drøm kæmper Sven og Selma mod en farlig drage, men skjoldet går i stykket. I Super sej handler det om at cykle. Ordene cykel, hjelm, bremse, klokke og saddel præsenteres.

Ligner i opbygning serien om Mille og Malte samt nogle fra Læsefidusen.

Der er begyndt at dukke superlette bøger frem til læse- og bogstavtræning, hvilket er relevant efter indførslen af bogstavindlæring tidligere i skoleforløbet. Bøgerne er yderst anvendelige for målgruppen.