tegneserietegner, illustrator, forfatter
Palle Schmidt arbejder som forfatter og illustrator og bevæger sig mellem noir-krimier, grafiske romaner og letlæste ungdomsbøger. Hans værker har ofte et filmisk og stemningsfuldt udtryk med fokus på moralske dilemmaer, vold og retfærdighed. I krimiserier som Fanden på væggen, De efterladte og Sidste omgang møder man antihelte i barske miljøer, hvor loyalitet og overlevelse spiller en central rolle.
Som tegneserietegner har han skabt noir-prægede historier som Stiletto, Blodets konkubine og den overnaturlige thriller Thomas Alsop. Hans grafiske stil er kendetegnet ved en rå, skitseagtig streg og mørke farver, der understøtter fortællingernes dystre stemning.
For børn og unge skriver Schmidt letlæste bøger med spænding og genkendelige temaer. Serien om Nelson og bøger som Godt nytår! og En del af mig henvender sig til børn og unge, ofte drenge, der søger action og humor, men også historier om venskab, frygt og mod. Han har desuden illustreret billedbøger som Grise i krise og Den lille krokodille, der var bange for prinsesser.
Schmidt har også udgivet fagbogen Solo, der bygger på hans egne erfaringer som kreativ freelancer. Samlet spænder hans forfatterskab fra børnebøger over grafiske romaner til voksenkrimier. Fælles for værkerne er det visuelle blik, den direkte tone og interessen for mennesker i grænseområder.
Topics Palle Schmidt (f. 1972) often explores
lorem ipsum dolor sit amet ...
lorem ipsum dolor sit amet ...
Published in undefined. Works are grouped by the oldest registered edition, but the work may have been created earlier.
Published in undefined. Works are grouped by the oldest registered edition, but the work may have been created earlier.
Published in undefined. Works are grouped by the oldest registered edition, but the work may have been created earlier.