Hvis du er teenager og gerne vil lære dig selv bedre at kende, så har denne unge forfatter på 19 år selv lige været igennem de svære teenageår og giver her sine bedste råd videre. Fagbog om at være teenager for unge fra 13 år.
Det kan være rart at vide, at man ikke er alene om at have det svært, og i denne bog er der gode råd til at komme igennem teenageårene. Nina fortæller bl.a. om, hvordan hun har udviklet sig fra at være usikker og barnlig til at være en mere selvsikker person i dag, hvor hun kan give nogle erfaringer videre til dem, der står midt i teenageårenes udfordringer. Hun sætter ord på noget af det, der er i spil indeni, om forholdet til forældre, hvordan man agerer eller burde agere på de sociale medier og om hvordan det er at være usikker på, om man er en god ven, og hvordan man får en god ven.
Dette er en særlig fin guide til teenageren og minder ikke om de traditionelle bøger om at være teenager, da den er skrevet af en teenager. Det er virkelig bogens styrke, at Nina fortæller med sine egne ord om netop sine egne oplevelser. Hun har et ikke-fordømmende sprog og skriver i et ligefremt sprog til de unge. Det gør bogen autentisk og fuldstændig i tråd med tiden og de unges sprog og levemåde.
Bogen ligner ikke de andre bøger om emnet, som typisk er skrevet af voksne fagpersoner. Forfatteren har også skrevet Den lille håndbog om håndtering af vanskelige forældreTag det helt roligt!. Vil man læse mere om teenageres udfordringer, kan Tag det helt roligt! anbefalesBogen ligner ikke de andre bøger om emnet, som typisk er skrevet af voksne fagpersoner. Forfatteren har også skrevet Den lille håndbog om håndtering af vanskelige forældre. Vil man læse mere om teenageres udfordringer, kan anbefales.